bantimna, I'm curious. You cited the cashew nut in your example. How much do cashew nuts cost in your country? They are about $10 a pound here, which is a price I'm not willing to pay even for an extra special treat. Do cashew trees grow locally where you are? I wish the cashew fruit wasn't so perishable, ever since I heard about it I've been dying to try it.
Last edited: