WARNING MATH:) Cost Of Raising Cornish Cross and Dual Purpose Layers.

If you want eggs buy the best layers. Isa Browns will beat anyother bird hands down. If you want meat go with cornishX. I do both and got 310 eggs per hen last year. with a cost of close to 50 cents a doz. My meat birds I grow big but have about $.80 a lb. in feed cost in them .I dress them at about 10lbs. I make my own chicken mash for all of them whick cuts cost. I do feed alot of whole corn to the meat birds. Have had only one lost bird this past year. Limit the feed is the trick with meaties. Corn is selling for $6.15 a bu. today(56lbs). Soymeal is about 20 Cents a lb now. My cost will be higer this year. I buy from a farmer. One of the best places to get chicks is www.townlinehatchery.com
 
We get it for $3.00 to $4.00 for alfalfa.

In Colorado you are lucky to get bedding straw for $5 let alone anything with nutritional value for your critters.​
 
Quote:
Definiton:

Misinformation: "To provide with incorrect information"

If someone posts their grow out records, calling it misinformation may be technically wrong but is at the very least very presumptuous. I don't think anyone has ever put forth their records as definitive.

I'll go back to my original assertion that calling others' records as misinformation is presumptuous and lends a flavor of superiority, as if your records are better than others. Your posts even talk about the accuracy of your recording keeping, again as if others aren't.

No use arguing. The only reason I posted is because you said you were surprised by people questioning your records. I'm simply suggesting that people questioned your records because you seem to question others' records.
 
Quote:
Right! No use arguing so, please let it go. There is a person on the other end of the screen. I do not feel superior to you or anyone else -- just trying to share.

Empirical data like grow out records is one thing. A good thing. My point is some post with a closed mind because their own particular experience.

I wasn't saying our data is any better than anyone else and no one's info was insulted.


I was defending a claim that a chicken couldn't lay 300 eggs in a year.

ONCE AGAIN

The point of the post wasn't my numbers but to share the method of calculation to help others just getting started.

I was saying plug in the numbers and calculate.

This is mainly for those asking questions like is DP, Layer or Meat better to raise? How much does it cost to raise chickens, Is it worthwhile? ..........................
 
Last edited:
Salt and Light,

First of all, it's a free country. Second, who made you the word police! If you don't agree say it and get on your way. Don't just keep hammering at people.

I've purchased the software from this company and they are helpful nice people and have always been glad to answer our questions.

I notice from many of your other posts that you have a negative outlook toward meat birds in general. We live in Ohio and the prices shown are close to ours. Maybe the prices are just where you live, or how you raised them but don't take out your frustration on someone trying to help others.

Many people are able to raise chickens at a savings and some even make a profit.

If I lived in Florida I could think of many ways to save money raising chickens + get to fish a lot.

Me thinks she doth protest too much!
 
Last edited:
In my area of Cal. bedding straw is $7 + a bale. ( 3 years ago I paid $4), Alfalfa is $14+ for a @ 90 lb bale. (3 years ago I paid $7 for a 110 lb bale). 20% protein chicken feed is $14.95 for a 50 lb bag. ( 3 years ago I paid $ 9.95). I also have to go 37 miles one way ( 74 miles round trip or 5.29 gals of gas x $3.28/ gal= $27.96 for the trip. I buy 2000 pounds per trip or 40 bags= $0.70 per bag)to a feed mill to buy the feed.It costs me 2-3 times as much in feed costs alone to keep a parent flock to produce a chick than I can buy a much more efficient in feed conversion rate ( 2.2lbs of feed / 1 lb gain in 6-8 weeks vs. 4.7/1 lb gain in 16-24 weeks) CornishX chick for.
 
Since the original post contained this line which evidently upset at least one forum member we removed it.

I've seen a lot of, what appears to be, misinformation about how expensive it is to raise chickens in a few topics within this forum.
 
Quote:
I don't weigh my carcassaes so I don't know the per pound price. But, I do know that the per chicken price is right at $10.00 per bird. I've got $205.00 invested in 21 birds. Started with 27 but have lost several, which is another topic!

I don't grocery shop but I'm pretty sure you can a very large store-bought chicken for less than $10.00.

I went grocery shopping with the wife yesterday. Chicken veried from .85 cents to about $3.00 a lb for whole birds. If a person knows how to use a whole chicken it is much cheaper.The later were organic. Pork was $2.00 and up and Beef from $3.00 and up.
I am buying a whole hog from a local farmer for $182.00 Live wt of 280#. I should get about 207 # of meat minus some bones. I butcher and cut it up myself. I use everything but the blood and the squeal.
 
Quote:
Right! No use arguing so, please let it go. There is a person on the other end of the screen. I do not feel superior to you or anyone else -- just trying to share.

Empirical data like grow out records is one thing. A good thing. My point is some post with a closed mind because their own particular experience.

I wasn't saying our data is any better than anyone else and no one's info was insulted.


I was defending a claim that a chicken couldn't lay 300 eggs in a year.

ONCE AGAIN

The point of the post wasn't my numbers but to share the method of calculation to help others just getting started.
I was saying plug in the numbers and calculate.

This is mainly for those asking questions like is DP, Layer or Meat better to raise? How much does it cost to raise chickens, Is it worthwhile? ..........................

Actually, although you say the point of your post wasn't numbers but sharing the method of calc'ing those numbers ... the motivation of you starting this thread really does appear to be to sell your software.

Again, don't mean to be harsh, but we're talking honesty here, right?

Some of us raise chickens with costs in mind, and some of us do it no matter the costs. Some of use to provide healthy homegrown food for our family. Some to sell to make money. Some because we're chicken obsessed.

Agree to disagree.
 
If you want to disagree I guess that is fine. Not sure what we disagree on.

The facts still are true:
* The calculations work whether you agree with the math or not.
* The prices are real whether you agree with them or not.

I agree that some people don't care about the costs, but many do. This is who the post was for. I though it may be a helpful reference to some.

Not sure why you disagree but this is the last post I am posting in this topic unless asked a specific question or someone needs help with the cost comparison.
 

New posts New threads Active threads

Back
Top Bottom