Washingtonians

Status
Not open for further replies.
Quote:
I supose we could drive out there un-anounced, but I would think that to be quite rude...

We are switching to Alfalfa but not just alfalfa. They are still getting grass hay along with it. The reason we are going to alfalfa is that it is cheaper than Timothy, better nutrient qualities than just grass hay. And you need to feed less of it. At the moment my horses are getting 1/2 flake of alfalfa and a full flake of orchard grass per meal.

Around here Timothy sells for $20 a bale, Alfalfa is $16, orchard grass is $17, just grass hay out of local fields runs anywhere from $3.50 - $7 a bale... Once my tack/feed shed is completed, I will be bringing in a ton of Alfalfa, and a ton of grass hay. My horses will get mostly grass as filler and something to munch on, and 1/2 flake of alfalfa at each meal for nutrients. During the winter the horses will get 1 full flake of alfalfa per meal along with the grass... Oh and of course the little grain that they get.

No one could sell for those prices around here. When we had goats I would buy a big round Alfalfa/brome for $25.

Just checked CL
Alfalfa large rounds $70.00 a bale
Alfalfa Hay Square Bales 2nd Cutting - $5
For Sale; 1st. cutting 2011, fair quality (a little grass etc. mixed in), approx. 125 bales available, never wet, heavy bales. - $4
large bales of 1st cutting grass and alfalfa hay. Approximately 3/4 grass and 1/4 alfalfa and 1600-1800 lbs. $45.00
several round bales of Timothy/ orchard grass hay net wrapped for $40 and several bales of alfalfa rounds net wrapped for & $65.

Are those delivered or in-field? The reason alafalfa in Western Washington is so expensive is the fuel it takes to get it over the mountains.
 
Quote:
No one could sell for those prices around here. When we had goats I would buy a big round Alfalfa/brome for $25.

Just checked CL
Alfalfa large rounds $70.00 a bale
Alfalfa Hay Square Bales 2nd Cutting - $5
For Sale; 1st. cutting 2011, fair quality (a little grass etc. mixed in), approx. 125 bales available, never wet, heavy bales. - $4
large bales of 1st cutting grass and alfalfa hay. Approximately 3/4 grass and 1/4 alfalfa and 1600-1800 lbs. $45.00
several round bales of Timothy/ orchard grass hay net wrapped for $40 and several bales of alfalfa rounds net wrapped for & $65.

Are those delivered or in-field? The reason alafalfa in Western Washington is so expensive is the fuel it takes to get it over the mountains.

The stuff on CL I think would in-field or barn. When I bought the big rounds it was delivered. The guy lives about 10 miles away.
The bales of alfalfa were $2 and I picked it up at his barn.
 
Last edited:
Quote:
She is SO BEAUTIFUL!!
wee.gif
love.gif
love.gif
love.gif

I love how her nose curls just a tad! and the hair...oh my.
 
Quote:
Are those delivered or in-field? The reason alafalfa in Western Washington is so expensive is the fuel it takes to get it over the mountains.

The stuff on CL I think would in-field or barn. When I bought the big rounds it was delivered. The guy lives about 10 miles away.
The bales of alfalfa were $2 and I picked it up at his barn.

*sigh*

I wish I could have a couple tons of alfalfa delivered to *my* barn; there's points every winter when I'd like to shove a nice proteinious snack into my cows to get them through a bad week.

Don't get me wrong, the round bales my BIL puts up are pretty good cattle feed, sufficient protein and carbs and good clean gut wad, but the thing about living on the West Coast is that winter coats can get shed in false springs and have to be regrown, and the protein budget gets drawn down. It hadn't frosted for three weeks in February before the Arctic outbreak rolled in and dropped the thermometer forty degrees overnight, and bottomed out in single digits F. I had calves on the ground, including one who lost his ears being born on the 5F night, and while they all did fine it was hard on their moms and probably delayed them breeding back.

I'm trying to figure out a cheaper feed mix for the chickens next winter; was considering grinding alfalfa into grain dust and mixing in some sort of protein source at the time it's fed, but the price of alfalfa is making me hesitate.
 
Well Good Morning Y'all!!!!!

No matter how hard I try to get to bed before 1AM it just is not happening for me!!!
hu.gif
I have our in-service workshop thing for the school district tomorrow and have to leave my house at 6AM! This sooo does not work with my sleep schedule!
gig.gif
I wish kids could just start school a bit later in the morning! Maybe around..... 10AM!!!!
lau.gif


Well I am a happy camper today! We have found and bought Homecoming dresses for both my girls already!!!! The best part is that they were only $20 each!!!!
celebrate.gif
The last time they went we waited till a week before the dance and couldn't find anything and ended spending $90 each!!!

Is it just me or is anyone else having a yucky time with allergies today? I am a snot & sneezing machine!!
sickbyc.gif
 
Quote:
Lots of mold spores this month- especially for those of us with uncut grass and unpulled perennials. I keep thinking I've got a cold, but no fever and how can one have the same cold for four weeks?
 
Status
Not open for further replies.

New posts New threads Active threads

Back
Top Bottom