- I sell table eggs, hatch and sell chicks, raise and sell started pullets - all to cover costs. Hahaha...and indulge my addiction without breaking my wallet.
- I've found it takes about $3 to grow out a DP roo to 16-18 weeks for a 3 - 3.25 lb fryer. Sure sometimes you can buy cheap grocery chicken at that or lower - but it won't be healthy for you like your homegrown chicken. (We raise and sell meaties too, but still DP roos are worth growing out.)
- We buy shavings for bedding from a lumberyard - $25 by the truckload.
- And buy feed from a local mill. Usually the price will be 25 - 35% cheaper than typical feedstore prices.
- Feed pellets for less waste. I do use crumbles for treats and high protein boosts, But I wet them and feed in recycled cakepans to reduce waste.
- Compost all manure (mixed with leaves) for your garden and flower beds. Much better for the soil and the plants. You'll have a nicer garden and saves $$ on fertilizers.
- Recycle pallets. These make good building materials, wind blocks, or setup on cinderblocks for a shade, rain and hawk shelter.
- I feed a higher protein pellet (20%). Although it costs a little more, this allows me to feed more FREE weeds/greens, garden waste, etc without reducing their protein intake below the 16% needed for laying. The girls love the treats and the greens & veggies help make nicer, darker yolks.
- Free range if possible. They will forage their food and cut your feed bill if given the chance.
- We get veggie waste from a local grocery store. We use a lot of it for our pigs, but in Winter I feed a fair amount to the chickens when I don't have garden waste or there is less for them to forage.
- Sheetrock scraps instead of oyster shell. Yep! Sheetrock possesses calcium sulfate (gypsum). Tear the paper off, break it up a bit with a hammer...waalaaa!
- I also save eggs shells, bake in the oven to kill bacteria, crush and feed back to the girls. I feed them out in the yard, away from the coop, to prevent bad habits.
- I've found it takes about $3 to grow out a DP roo to 16-18 weeks for a 3 - 3.25 lb fryer. Sure sometimes you can buy cheap grocery chicken at that or lower - but it won't be healthy for you like your homegrown chicken. (We raise and sell meaties too, but still DP roos are worth growing out.)
- We buy shavings for bedding from a lumberyard - $25 by the truckload.
- And buy feed from a local mill. Usually the price will be 25 - 35% cheaper than typical feedstore prices.
- Feed pellets for less waste. I do use crumbles for treats and high protein boosts, But I wet them and feed in recycled cakepans to reduce waste.
- Compost all manure (mixed with leaves) for your garden and flower beds. Much better for the soil and the plants. You'll have a nicer garden and saves $$ on fertilizers.
- Recycle pallets. These make good building materials, wind blocks, or setup on cinderblocks for a shade, rain and hawk shelter.
- I feed a higher protein pellet (20%). Although it costs a little more, this allows me to feed more FREE weeds/greens, garden waste, etc without reducing their protein intake below the 16% needed for laying. The girls love the treats and the greens & veggies help make nicer, darker yolks.
- Free range if possible. They will forage their food and cut your feed bill if given the chance.
- We get veggie waste from a local grocery store. We use a lot of it for our pigs, but in Winter I feed a fair amount to the chickens when I don't have garden waste or there is less for them to forage.
- Sheetrock scraps instead of oyster shell. Yep! Sheetrock possesses calcium sulfate (gypsum). Tear the paper off, break it up a bit with a hammer...waalaaa!
- I also save eggs shells, bake in the oven to kill bacteria, crush and feed back to the girls. I feed them out in the yard, away from the coop, to prevent bad habits.
Last edited: