weekly grocery bill?

about $100/week for 2. That's crazy right? We try to buy local and organic when possible. We've reduced our meat consumption for a number of good reasons but the bill is still pretty high. The trade off is I buy good food that we want to eat so we don't dine out much. It may be $15/person in groceries for 1 meal, but it would be more like $50/person if we had it at a restaurant. Trying to be better about spoilage too. Stocking up doesn't work because we can't eat it fast enough.

I will turn down the thermostat. I will drive less. I will pass on those new shoes and wear my holey ones. But grocery budget is the LAST thing I'm willing to skimp on. Priorities. The chickens eat well too and those darn crickets get expensive! Hubby to be keeps asking how expensive these eggs are going to be.
 
Last edited:
$150-200 for 4-5 of us - BUT, there is one man, 2 alte teenaged boys and 1 19 year old. And everyone drinks milk everyday. 6 gallons a week average. And we love steak, and chicken....
 
I would say about $75-$100 a week for a family of four. Its hard to tell. Sometimes I go to the commissary but lately I have been sticking closer to home since the nearest commissary is almost and hour and a half away. The only meat we have had to buy is chicken, the rest came from a beef that we helped FIL process. Oh and we bought a pig from him. I just went today to get groceries and for 2lbs of shredded cheese, the walmart brand, was over $7!! I couldn't believe it. The block cheese was the same price. I dont know how some people make it. I am very thankful for what we are able to afford.
 
We spend too much.

We feed 8 plus a BUNCH of neighbor kids that are here constantly. On pizza night the house is full.

About $275 a week. And that includes all fast food and lunch money for the kids at school.
 
You might have a look at this:

http://www.cnpp.usda.gov/USDAFoodCost-Home.htm

Click on the month you want and you'll see a chart with weekly and monthly costs on four different spending levels. At the bottom you'll see a family of two or family of four with the age make-ups - or you can add up the costs for each individual that your household has.

Go here

http://www.cnpp.usda.gov/usdafoodplanscostoffood.htm

if you're in Alaska or Hawaii or you want to see the composition of the four food plans. They also have a publication with thrifty but nutritious recipes. They're pretty basic but adhere to dietary guidelines.

These figures are used in determining food stamp allocations and standards of need, among other things. They're generalized across the nation - so one area might be a little higher (like here in the DC burbs) than another. It also assumes all meals and snacks are prepared at home.
 

New posts New threads Active threads

Back
Top Bottom