What are you paying for feed?

Discussion in 'Feeding & Watering Your Flock' started by KareyABohr, Mar 11, 2009.

  1. KareyABohr

    KareyABohr Chillin' With My Peeps

    297
    3
    131
    Jan 14, 2009
    SE Iowa
    I thought it would be interesting to find out what people all across the nation are paying for feed because today I found out that I was paying about $6.50 per hundred too much.
    That adds up quickly when you figure in that I am feeding about 200 birds!

    Can everyone post what they are paying for 100 pounds of feed. If you buy your feed in 50 lb. bags then just double it.

    Thanks, and this should be interesting.
     
  2. TexasVet

    TexasVet Chillin' With My Peeps

    905
    2
    148
    Nov 12, 2008
    Willis TX
    Just bought feed this morning in Bellville (near Houston) Texas. Paid $12.70 for 50 lbs of Layena crumbles and $13.60 for 50 lbs of Flock Raiser. So that would be....

    $25.40 for Layena
    27.20 for Flock Raiser

    Kathy in Texas
     
  3. cmom

    cmom Hilltop Farm

    16,271
    776
    406
    Nov 18, 2007
    Florida
    My Coop
    I just bought a 50# bag of layer pellets for $10.00.
     
  4. 92caddy

    92caddy Egg Lover

    1,571
    10
    171
    May 18, 2007
    Portland, IN
    I get my feed 10 miles down the road from me over in OH from a feed mill. It is pig pellets grand into crumbles and then they add cracked corn to it. I can have what ever minerals added that I want. That cost extra of course. I get my feed a half ton[1000lbs] at a time and it cost me about $130.00. Thats about .13 cent a lb. They charge me a $15.00 grinding fee, so really Im only paying $115.00 for the feed. Depending on the price of the corn at the time will make the cost of feed go up or down. Its still alot cheaper then getting it at TSC or anywhere else.
     
  5. luvmychicknkids

    luvmychicknkids Canning Squirrel

    5,679
    10
    261
    Mar 6, 2008
    Floresville, Texas
    Hmmmmm........let's see, I do 50 lb layer crumble and 20 lb starter grower.......so, my Layer crumbles would be about $27 per 100lbs my starter/grower between $19 and $20. Not sure on exact amounts because my TSC sells Jelly Bellies right by the counter and they always find their way in the cart, too. LOL
     
    Last edited: Mar 12, 2009
  6. KareyABohr

    KareyABohr Chillin' With My Peeps

    297
    3
    131
    Jan 14, 2009
    SE Iowa
    Amen on the Jelly Belly's! Love them!
     
  7. Linda in San Diego

    Linda in San Diego Chillin' With My Peeps

    998
    1
    151
    May 11, 2008
    San Diego
    [​IMG]
    #50 Organic Layer for the Deligtful Dozen = $25...
    #50 Layer $12....

    sigh, I prefer the Organic and the Delightful Dozen seem to concur but the price difference is a killer....
     
  8. luvmychicknkids

    luvmychicknkids Canning Squirrel

    5,679
    10
    261
    Mar 6, 2008
    Floresville, Texas
    Quote:Evil things, aren't they!!!! LOL

    One thing I forgot to mention, I CAN get feed cheaper. As low as $16 per 100 lbs. of layer crumble. However, my girls don't like it. I have tired every feed store in town (all are cheaper to some degree) but this is their favorite and I like chubby hens. LOL
     
    Last edited: Mar 12, 2009
  9. epowers777

    epowers777 Out Of The Brooder

    23
    0
    22
    Mar 10, 2009
    just paid $9.00 for feed on sale at echo valley ranch. I think they ship not sure. usually 12. That egg layer pellot
     
  10. Poulets De Cajun

    Poulets De Cajun Overrun With Chickens

    TOO MUCH!!!


    I think I paid $15.50 for a 50# of Gamebird Layena last week.
     

BackYard Chickens is proudly sponsored by