What do you feed your chickens + cost

Discussion in 'Feeding & Watering Your Flock' started by pw_quiltworks, Oct 25, 2010.

  1. pw_quiltworks

    pw_quiltworks One Handy Chick

    2,078
    100
    266
    Jan 7, 2009
    Maine
    I have been buying layna for 13.49 for 50 lbs.

    You?
     
  2. gryeyes

    gryeyes Covered in Pet Hair & Feathers

    That's pretty much what Layena costs around here.

    I don't give my flock laying feed, because I have so many different ages of chickens. I feed grower/finisher feed and keep crushed oyster shell out for them free choice. The laying pullets and hens (and duck) that needs it will take it as necessary.

    And last 50# bag cost me $14.25. Maybe $14.45.
     
  3. pw_quiltworks

    pw_quiltworks One Handy Chick

    2,078
    100
    266
    Jan 7, 2009
    Maine
    I really wish I knew of a cheaper way to feed them. They eat like pigs not chickens. I let them out and they still eat a lot of feed. I only have 10 chickens. I love having them around but the cost....I do sell some of the eggs but only about a dozen a week. They eat a lot more than what I make. Course two are roos and 4 are pullets. I only have 4 hens at the moment. Maybe when the 4 pullets start laying in 3 months it will be a little better.
     
  4. KelBelle

    KelBelle Chillin' With My Peeps

    110
    0
    99
    Aug 15, 2010
    I am paying .44 per pound for a custom mixed organic starter from S&S Grains in Arcadia, WI. Seems reasonable to me given what my other options are. The layer is .41 per pound.
     
  5. chickenguru

    chickenguru Chillin' With My Peeps

    186
    0
    89
    May 24, 2010
    Kentwood La.
    I have to get a few different types of feed each month.

    Layena crumbles....8.90-9.50/ 50 lb bag

    Sarter 11.00/ 50 lb bag

    poultry finisher 12.00 / 50 lb bag

    and usually a 50 lb bag of scratcg grain for 8.95
     
  6. ChickensAreSweet

    ChickensAreSweet Heavenly Grains for Hens

    I'm at 55 cents a pound for homemixed feed, cut with organic layer pellets at 44 cents a pound for the layers. My chickens eat about 3 horse scoops a day (83 chickens).
     
    Last edited: Oct 29, 2010
  7. sydney13

    sydney13 Chillin' With My Peeps

    Mar 11, 2010
    Massachusetts
    i make my own feed which cost 50 cents per pound. i want to start growing some sunflowers so i can use the seeds which will make the cost more like 40 cents per pound
     
  8. Cindy in PA

    Cindy in PA Overrun With Chickens

    2,084
    204
    271
    Jul 8, 2008
    Fleetwood, PA
    Right now I'm mixing my own transitional organic whole grain at about .32/lb. This is just a fraction higher than my local soy free layer mash.
     
  9. Barred Babies

    Barred Babies Red Roof Farms

    10,510
    15
    281
    Sep 20, 2009
    Pride, La.
    I buy Nutrena layer pellets from the feed store for $11.25 for 50 lbs. that ends up being about 22.5 cents a pound. And it just went up from $10.50. I also buy scratch grains for about $8.95 and BOSS $16.50 (Both in 50lb sacks)

    Missi
     
  10. epitidios

    epitidios Chillin' With My Peeps

    190
    0
    99
    Jun 30, 2010
    I am giving them mostly corn, wheat and bran. They are sold at roughly the same price. I pay ~ 12 cent per pound. I buy them in sacks of 110lb. I also gave in a few occasions pre-made food which costs ~16 cent per pound made out of soya, corn and wheat. I think wheat based food is better since its higher in nutrition. What do you think?
     

BackYard Chickens is proudly sponsored by