We are a family of 7; 3 adults and 4 children. Animals are around 130 ish; chickens, turkeys, ducks, geese, dogs, cats, pigs, horses, sheep, goats, ferret, lizards.
So when dinner time comes a calling--our wallets seem to come a screaming. I have been experimenting with calendars, menu, having a set meal for each day of the week and the easiest way to organize our meals has been to follow this calendar from Simplify Supper .
I've been using the calendar for 2 weeks and it's easier to have a set menu so the family knows what we're eating and I'm not searching through the pantry trying to find something to feed the family.
So far, we spend at least $250 at our trips to WalMart for 2 weeks of groceries, soaps, toilet paper...etc. I'd like to cut this down, but we're not buying candies, cookies, sodas, clothes....this is just food. We spend $72.00 a month on baby food alone, $25.00 on diapers, $12.00 on a jumbo pack of wet wipes.
I'm trying to learn how to "farm" and grow a garden, make my soaps, cheeses...etc. But finding someone to teach me has been difficult.
On the animal food. Wheeewwww! I had no idea they were so expensive. We go through a bag of feed for each between one and 1.5 weeks. They are $9.00 -$20.00 each, so we're buying about $450.00 in animal feed as well. I am hoping the chickens will begin laying heavy, so that will help cushion the blow there with eggs. I hope family likes eggs, cause we will be living off them...hehe
Good luck trying to lower those expenses, I think all of America is having money troubles.....
So when dinner time comes a calling--our wallets seem to come a screaming. I have been experimenting with calendars, menu, having a set meal for each day of the week and the easiest way to organize our meals has been to follow this calendar from Simplify Supper .
I've been using the calendar for 2 weeks and it's easier to have a set menu so the family knows what we're eating and I'm not searching through the pantry trying to find something to feed the family.
So far, we spend at least $250 at our trips to WalMart for 2 weeks of groceries, soaps, toilet paper...etc. I'd like to cut this down, but we're not buying candies, cookies, sodas, clothes....this is just food. We spend $72.00 a month on baby food alone, $25.00 on diapers, $12.00 on a jumbo pack of wet wipes.
I'm trying to learn how to "farm" and grow a garden, make my soaps, cheeses...etc. But finding someone to teach me has been difficult.
On the animal food. Wheeewwww! I had no idea they were so expensive. We go through a bag of feed for each between one and 1.5 weeks. They are $9.00 -$20.00 each, so we're buying about $450.00 in animal feed as well. I am hoping the chickens will begin laying heavy, so that will help cushion the blow there with eggs. I hope family likes eggs, cause we will be living off them...hehe

Good luck trying to lower those expenses, I think all of America is having money troubles.....
Last edited: