What do you spend on food for a week?

I don't think she is totally off, but you are right it all depends on where you live. I can pay those prices still if I shop the sales well. Our local grocery sells large eggs with a minimum store purchase of $25.00 for .75 a dozen
Todays grocery trip
Milk 1 gallon 2.55
pasta was on sale with a dollar off coupon if you bought 5 they individually were .85 so that was a good deal.
honey had a dollar off coupon 2.99 for 32 oz
jasmine rice 20# for 15.40
hot cocoa (size of coffee can) 3.40
Jiffy had a .50 coupon making it 3.29 for 40oz
and my best buy of the day was filippo berio extra virgin olive oil 51 oz on sale for 7.99 regular 13.49 I bought 4

I am in the southwest of the US.
 
Wow!

I need to move or learn how to make our own foods.


Here, in Alabama:

1 Gallon of milk, generic $4.99/Name brand $5-6.99

We have 2 sheep who are nursing lambs, I'm trying my hardest to get them to let me milk them. (I've read that sheeps' milk is the purest, healthiest and has more vitamins than cows' milk. And we have 2 nannies, but they haven't birthed babies yet-I'm hoping for sheep and goats' milk by next year for drinking, soaps, butters and cheeses. This city girl turned country has so much to learn, though...haha

Cheese (THIS is what gets me, as we LOVE cheese) 1 block, generic $7.99/Name brand $8.99/Shredded $10.99

Bread has gone up as well here, generic $1.99 a loaf, name brand $2.99

Eggs $2.00 a dozen

Cereal really has become insane in price, even the generic is super expensive (in my opinion) anywhere from $4.99-6.99 for ONE box! I found a Flaker Mill that will turn wheat into cereal flakes, so I'm saving up for that one. At $109.00 it should pay for itself soon as our family of 7 can inhale a box of cereal in one meal.

I'm also looking for an inexpensive wheat mill for making our own flour that hasn't been bleach and that harmful stuff. But those seem high so far, around $250 and up.

Making our own cereal, flour, breads, & cheeses would save our family substantially, I believe.

And thanks for the tips on baby food! I will try blending her food. I have a processor, but can't figure out how to even get the thing to turn on.
sad.png
I have lots to learn!
 
Milk is high here too. Some places nearly $6 a gallon. Organic milk is even higher.

I am very blessed to have dairy goats and sheep. I also have a raw milk source from Jersey cows. I pay $5 a gallon for that milk BUT the milk is usually 1/4 to 1/3 heavy cream. So for $5 my kids drink the milk and I make yogurt, cottage cheese, cream cheese, and other cheeses plus am able to skim the cream if I want. If I save the cream and have no real need of it I then also have enough for butter. The lady I get milk from also makes her own butter. If you ask for it she will give you the milk left from buttermaking for free. So really I am coming out ahead.

If you all lived closer we could have weekend 'how to' parties!
 
Quote:
Hey, I'd come to one of those! We need to have training junkets!

I do think that regional differences are affecting what sort of pricing we can all get on these various items. Here in So. Cal, milk is somewhat of a loss leader. If you buy 2 gallons of the same kind, the total cost is $5.19 for the two. Cereal goes on sale regularly and, when it does, that's when I stock up, filling the entire top shelf of my pantry with boxes of cereal. I can keep my costs down by shopping several different stores and thereby avoiding the higher cost items that the local grocery hopes you buy to offset the loss leaders. Because I live in the city, none of these stores is further than 3 or so miles from my home, so if I plan my trips, it's also not so bad on the gas tank.

Yeah, but there's a cost to all of that. I also don't get to have all that nice property to stretch out on like most of you guys!
 
Quote:
I too would sign up for that party, I am a hands on person that likes to be shown, not just read about the process. I am a country girl at heart but was raised in the city. Lucky for me we were the only family members not in the country and I learned a lot from my grandparents and family who had a dairy farm, raised all their own livestock, and gardened like there was no tomorrow.
 
I think if we bought milk at the major chain store, we could get 2 gallons for $5.98-it really depends on where you shop. The milk I buy is $3.99 a gallon because it has no medical crud in it (used to buy organic, but can't afford to anymore).
I try to shop sales and buy in bulk when it's cost effective. I make a list, and if we don't really need it, or it's not on sale, I won't buy it. I sent dh to the store with a list once, and he bought everything on the list, even if it meant buying a crazy priced item. He now has to be supervised with a large list
tongue.png
 

New posts New threads Active threads

Back
Top Bottom