Whatcha Making for Supper?

Well, we are planning on having prime rib for Christmas, so we just went to FM to pick up the one we ordered, on sale for $9.77/lb. I thought I read they also had ribeye roast on sale for $7.77/lb. I was going to pick up two of those for the freezer.

All I can say is, it's an easy time of year to get distracted and I looked in the bag when I came home and it turns out I bought 3 prime ribs. I did get the sale price for all three, and they were supposed to be limited to 1 per customer at that price. Dodged a bullet there!!

I guess if we want a ribeye, we'll just have to cut the bones off. The one we ordered was cut and tied for us, but no big deal to do that ourselves if that's the way we want to go with the other two.

Sigh...I can't decide if that was a good or bad mistake. lol

I might be looking for some creative variations on this cut.
 

New posts New threads Active threads

Back
Top Bottom