- Thread starter
- #11
Interesting replies. Here is how we look at it. Right now we have $4.64 in each bird, we will have to buy one more bag of feed, so by the time we are done feeding, the cost will be $4.81 a piece. If we had the Amish do it, by the time we would take all the birds, probably 2 different batches, pay for the ice you have to supply, then figure out where to put all the fresh birds to age, we would be well over $6 a bird. We live on a farm, so our time is always taken up somewhere, so processing is just another thing that needs to be done, and we do 10 at a time, age, then freeze, use ice that we have made ourselves, etc., and what a good example for our kids! They can grow up and tell their friends how much fun they DID NOT have butchering chickens. You know, like when we were kids and had to work in tobacco!

Last edited: