1. If this is your first time on BYC, we suggest you start with one of these three options:
    Raising Chickens Chicken Coops Join BYC
    If you're already a member of our community, click here to login & click here to learn what's new!

Why my eggs taste better then everyone elses!

Discussion in 'Managing Your Flock' started by Lynn57, Oct 10, 2009.

  1. Lynn57

    Lynn57 Out Of The Brooder

    83
    0
    39
    Aug 10, 2009
    [​IMG] We use to buy free run eggs from the grocery store, in which I would always whine about the price. Since I'm a animal lover and have the space I thought I would like to have my own chickens and my own fresh eggs to eat as well as some pets. (I've always liked chickens) I decide three hens would be perfect. I'll put them in the old barn and use the kennel for their outdoor run. So in July I order some sand and gravel for their run $160.00, then I buy three ISO hens at 10 @ thats $30.00 and then I buy three more at 15.00 each= $45.00 and then 4 more at 25 each which is $100.00 There is no way three is enough. Then I need sod to lay down in their area for them so that they can have access to dirt and grass! thats another $60. 00 plus one whole afternoon of sweating... no need to go to the gym that day! Then two bags of laying mash at 18 a bag and oyster shell at 9. and then grit at 9. thats $58.00 By September I'm thrilled I'm getting one...maybe two eggs a day!! wow!they are delicious tasting! the best ever!...must be all the mealworms and corn and flaxseed I'm buying for them! Then one gets the sniffles...have the Vet look at her, nothing a little tetraycline won't clear up. It's cheap enough $9.00 for a whole pack! Then I think I should deworm them as well. $7.50 for some peperzine...oops better do ivomec ...oh gosh thats 54.00...but I think it's okay it will last a long time. Then another chicken gets a foamy looking eye? what sniffles too? People on board seem to think Tylan 50 is the thing to use, consult Vet and she agrees. So off to the Vet supply place I go and pick up a $72.00 bottle of yellow powder. I swallow a little hard over this one...but well it's all for the good of the chickens. Then it's getting cold out so away I go to get electric water dish $35.00 and a heat lamp $15.00 ...oh maybe thats not going to be warm enough, better get a ceramic heater as well...another $39.00 oh and then some stall dry and more shavings $20.00. gosh I'm almost out of laying mash and corn...$18.00 and $9.00 Okay well I'm all set and $661.00 later I have ate 35 delicious eggs!! I ask myself why these eggs are so good? and you know why they're so good? Because they cost me about 18.00 PER EGG !! Now THAT IS A EXPENSIVE EGG! They just gotta be that good! better then everyone elses..I'M CONVINCED lol


    cheers
     
  2. Hillbilly Hen

    Hillbilly Hen Overrun With Chickens

    5,468
    30
    278
    Apr 11, 2009
    Newaygo Michigan
    [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]
     
  3. PunkinPeep

    PunkinPeep Chillin' With My Peeps

    3,642
    19
    229
    Mar 31, 2009
    SouthEast Texas
    funny....and so true.

    they dang well better be the best tasting eggs you've ever had! [​IMG]
     
  4. wombat

    wombat Chillin' With My Peeps

    Jun 23, 2009
    We have an unoffical $1000 egg club around here ... you have to spend about a grand getting started in your chicken hobby, and then put your first egg up for sale on Ebay for $1000.


    [​IMG]
     
  5. technodoll

    technodoll Chillin' With My Peeps

    2,265
    13
    191
    Aug 25, 2009
    Quebec, Canada
    ROTF! I could have written that post, it's soooo true!!

    No wonder my friends call me the crazy chicken lady.

    Sigh.

    [​IMG][​IMG]
     
  6. henryetta

    henryetta Chillin' With My Peeps

    301
    0
    119
    May 21, 2009
    san diego, cali
    Such a funny and true post [​IMG] ANd......................it goes on and on..lol I believe though, that they will get cheeper as you go along and stay just as delicious [​IMG] .
     
  7. NoseyChickens

    NoseyChickens Feathers On The Ground

    2,405
    15
    193
    Aug 3, 2009
    Southern California
    Too Funny! And So So True![​IMG]
     
  8. Troyerbuilding

    Troyerbuilding On Vacation

    65
    0
    29
    Aug 30, 2009
    Hartville OH
    No doubt, there is a frugal thread running. Most people say they raise their own chickens. ???? [​IMG] I don't raise mine for the savings. I raise them to teach my kids responsibility and be a little more self sufficient. If I don't want to buy eggs one week.....tough!! That means the chickens don't eat.
     
  9. chicknjane

    chicknjane Chillin' With My Peeps

    212
    0
    109
    Jul 2, 2009
    Pine Grove, PA
    Small Coop $300
    Large coop $900
    waters (8) $ 97
    feeders (5) $ 38
    chickens $ 41
    Feed (6 mo) $ 110
    Total $1486

    The 4 eggs I've gotten so far from 18 pullets are the most expensive eggs I've eaten and by far the best.

    The good new is mathmatically, the price of the eggs will only go down from here on. Though the look on people's faces when I tell them I had a $1400 omlette for breakfast is priceless.[​IMG]
     
  10. Big C

    Big C J & C Farms

    561
    0
    139
    Dec 15, 2008
    Vernon Texas
    You are spending way too much on artificial "protection" for your flock.
    The more natural they are to their environment the less your cost.
     

BackYard Chickens is proudly sponsored by