Alaska Chicken Lover's Soup for the Cold!!

Quote:
There are grants available to help with the costs of getting the Organic certification, but not for the start-up costs alone.

I have someone that will pay $4+ a dozen for all the eggs I can supply, no organic certification required and I can raise my birds however I want. My bet is that these guys (WLW?) would not be able to pay more than that.

I do think co-operative work is the way to make commercial poultry raising feasible for us in AK. Combining orders for bulk feed, possibly putting together a large commercial incubator for our own use, and getting a USDA Mobile Processing Unit so we can sell meat birds to restaurants and people like this is the way to go. Still, profit margins will be slim, but it will make it more feasible.

I wonder if Glacier Valley Farm co-op would have the same organic cert requirements? They have offered to buy rabbits, but I have to get them USDA inspected! Argh!

Its actually illegal to sell eggs off the farm without a license.
Furthermore, places like WLW cannot sell eggs unless they are being funneled through a certified and licensed farm that has inspections.

The other trouble I see with all of the birds in one place, is you just end up having a commercial farm. Whereas if its kept small and local, you greatly reduce the issue of disease and crowding.

I think we need to get more people raising there own!
I look at our little neighborhood and wish that we could get everyone working together. There is one whole lot that could be turned into a garden for all of us. We have chickens.
Other neighbors have room for goats......
 
Quote:
Its all I can do to get people to pay $4.
I am making headway though.
You go to the Grocery store, and see the so called cage free, organic, vegetarian fed (
lau.gif
hit.gif
) ones, and they sell for nearly $5!
 
Quote:
Its all I can do to get people to pay $4.
I am making headway though.
You go to the Grocery store, and see the so called cage free, organic, vegetarian fed (
lau.gif
hit.gif
) ones, and they sell for nearly $5!

I know! The guy at Budget feed said to NOT undersell my eggs and that $5-6 a dozen was very reasonable.
 
Quote:
Its all I can do to get people to pay $4.
I am making headway though.
You go to the Grocery store, and see the so called cage free, organic, vegetarian fed (
lau.gif
hit.gif
) ones, and they sell for nearly $5!

I know! The guy at Budget feed said to NOT undersell my eggs and that $5-6 a dozen was very reasonable.

I was able to sell quite high at first, and then a buch of people in the valley started selling theirs for $2.50.
Ruined everything for us for awhile.
 
Quote:
I know! The guy at Budget feed said to NOT undersell my eggs and that $5-6 a dozen was very reasonable.

I was able to sell quite high at first, and then a buch of people in the valley started selling theirs for $2.50.
Ruined everything for us for awhile.

There's always gotta be a few that ruin it....
 
Bonnie, they sell for $6 in Girdwood, too. I just don't really know anyone out here so I need a middle man, and that middle man needs to make something off of them too!

At this point though, I don't have enough laying hens to mess with selling the eggs. When I get too many built up in the fridge, I'm just going on an egg eating spree. Today I'm having them for breakfast, lunch and dinner!
 
I started @ $3.50 2 years ago. I now sell them for $4/dozen if people come pick them up. I was able to take them to town to sell for $4.00 a dozen, and they turned around and sold them for $5... and were always sold out. I use recycled cartons to keep costs down, but was chided for selling mine for $4... guy said I didn't do my math. LOL! If I'd done my math 3 years ago, I'd never even started this venture!
lol.png
 
Mrs. AK-Bird-Brain :

I started @ $3.50 2 years ago. I now sell them for $4/dozen if people come pick them up. I was able to take them to town to sell for $4.00 a dozen, and they turned around and sold them for $5... and were always sold out. I use recycled cartons to keep costs down, but was chided for selling mine for $4... guy said I didn't do my math. LOL! If I'd done my math 3 years ago, I'd never even started this venture!
lol.png


Or selling them for $12
lol.png
 

New posts New threads Active threads

Back
Top Bottom