Are we underselling our eggs?

I sell mine at work to just a few friends and select coworkers. I figured out the price of my food was 44 cents a pound and if it takes 4 lbs of food to make a dozen eggs I was at $1.76, then you add 50 cents for the carton and my time and effort to collect them...I charge $3.25 a dozen for pastured organic eggs. If anyone bocks at the price I just say "well you don't have to buy them." They usually go to Whole Foods and report back that mine are a deal. All of the money collected goes right back to my ladies and Pebbles the rooster which is what I tell everyone. My chickens have their own bank account or as I call it "cluck bucks." This way they pay mostly for themselves and I don't have to always worry about coming up with feed money. I also pay $3.25 for each dozen I collect, so I am square with them.
If you figure out how much your feed is and what you need to make to break even then that is what you should charge.
 
I sell most for $2.00 plus give some to freinds. My feed cost are 12 cents a lb. I mix my own feed. Feed is running about 3.5 lbs a doz now(winter). Pasture sure cuts cost. Had 34 eggs from 37 hens today. I have Isa Browns.
 
i guess prices are different everywhere... i get 3.50/dz here. I asked a neighbor what she'd pay when she asked me if i sold eggs... she said she'd pay 3.50. Another lady up the road said she used to pay 3.25/dz, but since feed is so expensive in alaska...she also would pay 3.50.
big_smile.png
 
Last edited:
Quote:
i do the same thing...( i like the cluck bucks though...that's cute!) my girls have a chicken can, where i put the $$ from their eggs into it. i aslo put in any spare change i can find usually while doing laundry, or house cleaning or if I sell some chicks or stuff from my garden.
 
Last edited:

New posts New threads Active threads

Back
Top Bottom