1. If this is your first time on BYC, we suggest you start with one of these three options:
    Raising Chickens Chicken Coops Join BYC
    If you're already a member of our community, click here to login & click here to learn what's new!

Average Hatch Rate Thread

Discussion in 'Incubating & Hatching Eggs' started by Oven Ready, Jul 26, 2010.

  1. 8ROYALS

    8ROYALS Chillin' With My Peeps

    509
    1
    111
    Jul 5, 2010
    Petersburg, Texas
    Incubator Hatches:

    14 eggs with one breaking
    8 hatched.

    thanks
     
  2. Oven Ready

    Oven Ready Chillin' With My Peeps

    517
    7
    121
    May 9, 2010
    Thailand
    Adding 8Royals to the count

    Broody Hens (unchanged from last post)
    #eggs = 142
    #chicks = 74
    Average Hatch Rate = 52.1%

    Incubator Hatchers
    #eggs = 493 + 13 = 516
    #chicks = 236 + 8 = 244
    Average Hatch Rate = 47.2%

    Overall Hatch Rate
    #eggs: 142 + 516 = 658
    #chicks: 74 + 244 = 318
    AHR = 48.32%
     
  3. Oven Ready

    Oven Ready Chillin' With My Peeps

    517
    7
    121
    May 9, 2010
    Thailand
    And one of mine yesterday 4/6

    Broody Hens
    #eggs = 142 + 6 = 148
    #chicks = 74 + 4 = 78
    Average Hatch Rate = 52.7%

    Incubator Hatchers (unchanged from last post)
    #eggs = 516
    #chicks = 244
    Average Hatch Rate = 47.2%

    Overall Hatch Rate
    #eggs: 148 + 516 = 664
    #chicks: 78 + 244 = 322
    AHR = 48.49%
     
  4. Mrs. K

    Mrs. K Overrun With Chickens

    4,343
    898
    328
    Nov 12, 2009
    western South Dakota
    This has been a most interesting thread. Really hanging there at the 50% mark. I hope the August hatchers will post too!

    It would be kind of interesting to see if some months are better months to hatch from. Mrs.K
     
  5. Tam'ra of Rainbow Vortex

    Tam'ra of Rainbow Vortex Chillin' With My Peeps

    So I am not quite sure what to do with my edited stat.... I posted 1/9, then a few hours later had a 2nd hatch. So I am 2/9... but there have been posts since then. How do I fix this? I am not mathy enough for this.
     
  6. Mrs. K

    Mrs. K Overrun With Chickens

    4,343
    898
    328
    Nov 12, 2009
    western South Dakota
    I am a math teacher, so this is right up my ally, [​IMG] but it does get confusing and we all want to do it right.

    so what you should do is:
    broody
    add 1 to the # chicks
    leave the # of eggs the same - don't change them
    percentage = # chicks/ # of eggs

    then go down to the total hatch
    add 1 to the # of chicks
    leave the # of eggs - unchanged
    % = # chicks / # of eggs


    I left it for you to do, but if you don't want to, just post and I can do it. no problemo! [​IMG]
     
    Last edited: Aug 9, 2010
  7. Chickenfarmer 1-2-b

    Chickenfarmer 1-2-b Chillin' With My Peeps

    137
    0
    109
    Oct 28, 2009
    Hatched my chicks 4 wks ago, but will be glad to contribute to the stat:

    Broody Hens (unchanged, aint got a broody hen)
    #eggs = 142 + 6 = 148
    #chicks = 74 + 4 = 78
    Average Hatch Rate = 52.7%

    Incubator Hatchers
    #eggs = 516 + 12 = 528
    #chicks = 244 + 7 = 251
    Average Hatch Rate = 47.5 %

    Overall Hatch Rate
    #eggs: 148 + 528 = 664
    #chicks: 78 + 251 = 329
    AHR = 49.5%
     
  8. Mrs. K

    Mrs. K Overrun With Chickens

    4,343
    898
    328
    Nov 12, 2009
    western South Dakota
    Man it is just sitting tight at 50% and really it is about the same incubating as broody. Which kind of leads me to believe that about 50% of the eggs are good? Or maybe a little higher than that.
     
  9. Oven Ready

    Oven Ready Chillin' With My Peeps

    517
    7
    121
    May 9, 2010
    Thailand
    It is interesting, I had expected the incubators to outstrip the broodies by a good margin simply because the incubator process is more controlled.

    Perhaps it might yet, we're not even at a thousand eggs. Wait for the August Hatch-A-Longers to chime in, hopefully.
     
  10. Julie08

    Julie08 Chillin' With My Peeps

    May 19, 2008
    Ontario, Canada
    Broody Hens (unchanged, aint got a broody hen)
    #eggs = 142 + 6 = 148
    #chicks = 74 + 4 = 78
    Average Hatch Rate = 52.7%

    Incubator Hatchers
    #eggs = 528 + 42 = 570
    #chicks = 251 + 34 = 285
    Average Hatch Rate = 50 %

    Overall Hatch Rate
    #eggs: 148 + 570 = 718
    #chicks: 74 + 285 = 359
    AHR = 50%
     

BackYard Chickens is proudly sponsored by