Mainly it's just ground up corn (not as fine as layer mash, but usually not as coarse as pellets).
It should be less than the cost of layer mash. In my area layer mash goes for about $13 this time of year and the last bag of scratch I bought a couple months ago was less than $8.
It should be less than the cost of layer mash. In my area layer mash goes for about $13 this time of year and the last bag of scratch I bought a couple months ago was less than $8.