Quote:
I'm not getting an editable quote again. My comment is in answer to your statement about overhead costs. Amen to that. Kids need to know that there are built in costs to anything. My DH jokes about our first $1000 egg, but there is lots of truth in that. By the time you buy or build a coop and run (if there wasn't a usable building where you wanted to have chickens), you can have quite a bit of money tied up in chickens, and people want the eggs practically free. I was talking to a friend whose little boys sell eggs to their friends for $2 a dozen. I suggested she check the prices at the store for their eggs and raise her prices. Certainly feed hasn't gotten cheaper, and this is a great opportunity for learning about supply and demand.
I'm not getting an editable quote again. My comment is in answer to your statement about overhead costs. Amen to that. Kids need to know that there are built in costs to anything. My DH jokes about our first $1000 egg, but there is lots of truth in that. By the time you buy or build a coop and run (if there wasn't a usable building where you wanted to have chickens), you can have quite a bit of money tied up in chickens, and people want the eggs practically free. I was talking to a friend whose little boys sell eggs to their friends for $2 a dozen. I suggested she check the prices at the store for their eggs and raise her prices. Certainly feed hasn't gotten cheaper, and this is a great opportunity for learning about supply and demand.