Quote:
Just occurred to me: You should be getting your feed made up for you for all of those pigeons!! The scratch part of mine is very similar to a pro-pigeon feed, but it breaks down to about $10/50# if you were just using the grains and no UltraKibble. That's WAAAAAAAAAAY cheaper than buying the pigeon feed from the feed store!
Way cheaper than scratch, even! And better choice in grains!
I'm OVER the feed manufacturers and will be mixing my own forever, now...can you tell?
I'm thinking now of also having a sprouting grains mix made up for sprouting all summer...that's going to be my next trip out there! Perhaps my hubby can keep a blade of grass or two in the lawn if I sprout for the biddies.
Ten dollars aint bad, but I have noticed that these dang pigeons have only been eating milo and wasting the rest. So I been feeding them straight milo, and its $6.36 a 50 lbs.
Just occurred to me: You should be getting your feed made up for you for all of those pigeons!! The scratch part of mine is very similar to a pro-pigeon feed, but it breaks down to about $10/50# if you were just using the grains and no UltraKibble. That's WAAAAAAAAAAY cheaper than buying the pigeon feed from the feed store!
Way cheaper than scratch, even! And better choice in grains!
I'm OVER the feed manufacturers and will be mixing my own forever, now...can you tell?

I'm thinking now of also having a sprouting grains mix made up for sprouting all summer...that's going to be my next trip out there! Perhaps my hubby can keep a blade of grass or two in the lawn if I sprout for the biddies.
Ten dollars aint bad, but I have noticed that these dang pigeons have only been eating milo and wasting the rest. So I been feeding them straight milo, and its $6.36 a 50 lbs.