Ok so everyone keeps saying that it cost more to have birds than to buy eggs in the store..
I have found this not the case.
I have 15 layers. I feed them a giant scoop of food a day and put in lots of scraps and weeds and let them free range when I can watch them..
We eat as many eggs as we can and I sell the rest for $2 a dozen just to friends we end up selling about 5-6 doz a week..
I buy a 50 lb bag of food about every 3-4 weeks at $11 a bag and I use my egg money for that.. so my chickens are basicly free.
has anyone else found this the case?
I have found this not the case.
I have 15 layers. I feed them a giant scoop of food a day and put in lots of scraps and weeds and let them free range when I can watch them..
We eat as many eggs as we can and I sell the rest for $2 a dozen just to friends we end up selling about 5-6 doz a week..
I buy a 50 lb bag of food about every 3-4 weeks at $11 a bag and I use my egg money for that.. so my chickens are basicly free.
has anyone else found this the case?