Our feed cost of producing eggs runs about $1.06/dz.
We sell table eggs for $2.50 -3.50/dz, sorted by size and color.
We get the higher price for Jumbos and Easter Eggs.
That leaves a profit of $1.44 - 2.44 per dozen.
Hatching eggs bring higher prices. Chicks bring higher prices too for eggs that are hatched out.
Here's the detailed math for the table eggs:
We buy 50 lb feed for $11
The average hen eats .25 lb/day or...
$11 / 50 lbs x 0.25 = $.055 or about 6 cents per day
(Less in Summer with free ranging, a little more in Winter without)
Cost per dozen...
$.06/day x 365 days = $21.90 annual feed cost per layer
$21.90 / 250 eggs/year/hen = $.088 cost per egg
$.088/egg x 12 - $1.06 cost per dozen
Again, that's feed cost only. There is of course the cost of coops - but they last for years and would have to be spread over hundreds of dozens of eggs (in our case).
Also, it takes about $3 in feed to raise a chick to laying age. I don't figure this in. We keep layers 2-3 years, so it could be spread over about 40-50 dozen eggs. But we also end up with a stewing chicken, so I figure that intial $3 feed cost is covered in the end.
We sell table eggs for $2.50 -3.50/dz, sorted by size and color.
We get the higher price for Jumbos and Easter Eggs.
That leaves a profit of $1.44 - 2.44 per dozen.
Hatching eggs bring higher prices. Chicks bring higher prices too for eggs that are hatched out.
Here's the detailed math for the table eggs:
We buy 50 lb feed for $11
The average hen eats .25 lb/day or...
$11 / 50 lbs x 0.25 = $.055 or about 6 cents per day
(Less in Summer with free ranging, a little more in Winter without)
Cost per dozen...
$.06/day x 365 days = $21.90 annual feed cost per layer
$21.90 / 250 eggs/year/hen = $.088 cost per egg
$.088/egg x 12 - $1.06 cost per dozen
Again, that's feed cost only. There is of course the cost of coops - but they last for years and would have to be spread over hundreds of dozens of eggs (in our case).
Also, it takes about $3 in feed to raise a chick to laying age. I don't figure this in. We keep layers 2-3 years, so it could be spread over about 40-50 dozen eggs. But we also end up with a stewing chicken, so I figure that intial $3 feed cost is covered in the end.