Cost vs. Benefits of Chickens

We are a family of 3 with 6 Rhode Island Red hens.

I get at least 12 dozen eggs per month, even in the winter. We MIGHT eat 4 dozen eggs per month, leaving 8 dozen to sell @ $2/dozen = $16/month. I buy a 50 pound bag of layer pellets (commercial food) at the feed store every 6 weeks for $15. I also buy about $1's worth of oyster shell for the month, and sometimes some treats like extra grain. I've made friends with the guy in the produce dept of the local organic market and he gives me all of the spent greens I could want for the girls.

Honestly, I can't make eggs fast enough for all of the people that would like to buy them from us. So next month I will get 6 more pullet chicks to raise, and they should be laying by the middle of the summer.

We spent a bit ($100 in materials) for the first coop. It's ok, but I'd like to change a few things. Since the chicken wire comes in huge rolls and we always have scrap wood around (or the neighbor does!) I really only need to buy a sheet or two of siding to build another coop.

The only other expenses are supples like water bowls (I bought the cheap black rubber feed bowls at the ranch store), a metal dish to hook on the coop for their oyster shell, a galvanized feeder (but you could use an inverted bucket in a feed bowl or some people just spread the chicken feed on the ground). I would like to have a heated dog water bowl for the winter next year. They run about $15 at the ranch store here.

I'd go cheaper on coop materials in the beginning if I had to do it over again, look for more scrap wood before buying it for the framing of the coop. But I probably spent about $120 to start up with coop and supplies. That means it will take about 2-3 years for the girls to work off their debt. In the meanwhile we are getting great eggs, the friends & neighbors keep clamoring for more eggs, and the second set of hens will have almost no start up cost, pure profit right from the start...after the first 5 months of raising them...ok, it may take them a few months to work off their feed bill as babies!

My teenager is loving it. Chickens are one of the easiest pets / livestock to keep...and I've tried them all. It takes us about 10 minutes in the morning to re-fill water and throw in the greens. We check for eggs as we can during the day...usually at the morning feed, noon, and when we raise the door to keep them in the coop for the night. Again at night we go out and raise up the door to keep them in. We probably spend another 30 minutes once per month to clean up the coop a bit, re-fill the feeder, wash rubber bowls, scrape a bit of poop off things, check latches and hinges. While we are working in the coop our chickens love the attention they get, dancing around our feet begging for treats. OK, the poop stinks. And although there are outdoor pets that have less smelly poop (rabbits, sheep, etc) you don't get much instant gratification in the form of food from them.

I say get the chickens and look for cheaper ways to house them.
 
If all you care about is the bottom line and saving money, then you should not raise your own chickens for eggs or meat.

If you care about putting wholesome food on your table, then by all means raise them yourself.

Other advantages of raising chickens, you have less kitchen/garden waste, you can garden more wholistically and they are endlessly entertaining to watch.
 
Quote:
"...unless you will not have to put any money into housing them, either because you have facilities already or will scrounge til you get the right stuff."

Then, at least where I live, you *can* come out ahead.

(Assuming you cull nonproducers, etc)

Pat
 
My husband started out with the idea to raise meat birds and initially got 25 cornishxrocks plus a bonus bird which was an EE rooster that we gave away. Then he got another set of birds 1/2 meat birds and 1/2 New Hampshire Reds. The meat worked out to $1.45/lb, which did not include the cost of the PVC pipe tractor. That was just feed. We moved them to a different spot on the lawn every day. The meat was not as cheap as grocery store chicken, but still much cheaper than the organic free range chicken sold in the store or at the farmers markets. My husband was able to process the birds.

We found a farmer who sells grains for 1/2 the price of the feed store, so next year the costs will be less.

The NH Reds were just to make me happy and that is working out pretty well.
smile.png
They have started laying a few eggs even though it was below 0 last night and they are just funny to watch. They are always happy to see me. My rooster eats sunflower seeds out of my hand.

Our coop probably was more expensive than it needed to be, but I wanted something that looked nice in the yard and my husband did a beautiful job.

I had no idea that I would love these little birds as much as I do. My friends and family think I've finally gone crazy.
smile.png
 
Last edited:
For me the cost has been $700. for custom built coop ( I did not want hassles from the neighbors) 3 pullets at $15. 2 50lb. sacks of egg layer feed and scratch. They will never pays them selves off,but they way I see it I will never have to pay $3.29-4.29 for 1 dozen cage free eggs.
celebrate.gif

Also their manure contributes to the compsot pile. The insect control helps as well.
That all said the pure entertainment and coolness factor are rich rewards in themselves.
 
besides all the things mentioned....meat, eggs, entertaining, kitchen waste recyclers, etc. there are more. they keep my yard free of bugs and small rodents. yeah! they give me something to barter with neighbors. i get homemade pies made from fruit off neighbors trees for just giving them a couple eggs every now and then. i come out waaaaay ahead on those deals. i could sell them for maybe a dollar or two a dozen, but the amount of good will and later returns just giving them away brings is multiplied. plus, gee, i get to know where my food comes from. that in itself makes everything worth it to me. i know they were raised kindly and had as positive a death experience as can be had. that means a lot to me, actually. oh. plus. healthy scraps for cats and dogs, i forgot that part. and of course, chicken stock. you gotta love that.
 
oh. wait. and feathers! what can't you make with feathers. very cool for art projects and i use the quills for drawing sometimes, too.
 
thanks everyone for all the replies.

it seems like the basic concensus is that they probably won't save me money and might possibly cost me more but the quality of the eggs and possibly meat (depending which way i go) will be better.

a couple other factors im considering is:

1. i dont spend the money for organic cage-free now so i really cant use that as a cost comparison.

2. over the past couple years there have been far too many tainted food scares in the public food supply for my liking.

3. if a bunch of financial experts are right and all this government meddling in our economic system is going to create massive inflation over the next year then growing your own food becomes a much better proposition.

4. someone told me about a family that had chickens and ate their own eggs all the time and the family ended up getting some kind of nasty parasite from the eggs. i guess they hadn't cleaned them properly or something. has anyone had any experience with this? what do you guys do to make sure you've safely cleaned the eggs?

Thanks again.
Tim.
 
i've never heard of anyone getting parasites from fresh eggs. not saying it doens't happen, but my grandmother used to do all this and they never got sick. one of my favorite reasons to do it is also number three. it is just such a safe feeling to have your food walking around in the yard.
 
Quote:
this kind of thing has been on my mind for awhile actually. when you've raised something and cared for it then you appreciate the sacrifice that that animal has made for you. i think there is a real disconnect for some people that get their meat (including me at the moment) from the store.
 

New posts New threads Active threads

Back
Top Bottom