I see the sign is a little bigger than the paper plate, right?
Your market will consist of three groups of people:
1. People who are selling eggs from their home.
2. People who decorate farm-style.
3. People who collect signs.
I would think the first group would be the largest.
Either way, most of these people are not going to be wealthy, and they will buy or reject the product solely on the price. People will look at it and say "I'd be willing to pay $?? for that." Then they'll factor in the shipping, and if it goes above their original price, they'll move on. How much does it weigh? You'd have to find out how much it would cost for someone to have it shipped to them. That is always a big deciding factor for a lot of people.
I think the post office has an $8 box/shipping deal, as long as your item can fit in one of their boxes. If your materials cost $5, then that means you'd have a $7 profit. Do you feel the time you put in was worth $7.00? If the materials cost more, your profits go down.
So let's say I'd pay $20. How much do the materials cost you? Is it time-consuming to make it? After factoring in how much it would cost you to ship it, is it worth it to you to make it and sell it?
Add up:
Your material costs
Shipping to Yuma, Arizona 85364
Mailing materials cost
What does that come up to?
Also consider this. If you're doing this by hand, and you get 40 orders for these, do you want to make 40 of these? You couldn't hurry through to move on to the next, because it would show.
I think this is a neat idea.
Do you do only roosters, or hens, also?
Also, you might offer a smaller second sign, that says
$4 a dozen
or whatever their price is.
I plan on putting signs up, and I would use one like yours, then the price one hanging below, that says "$4 a dozen" on one side, and on the other side says "Sold out today!" so I can flip it around.
If you find out what you could sell these for, without losing money, let us know!
Your market will consist of three groups of people:
1. People who are selling eggs from their home.
2. People who decorate farm-style.
3. People who collect signs.
I would think the first group would be the largest.
Either way, most of these people are not going to be wealthy, and they will buy or reject the product solely on the price. People will look at it and say "I'd be willing to pay $?? for that." Then they'll factor in the shipping, and if it goes above their original price, they'll move on. How much does it weigh? You'd have to find out how much it would cost for someone to have it shipped to them. That is always a big deciding factor for a lot of people.
I think the post office has an $8 box/shipping deal, as long as your item can fit in one of their boxes. If your materials cost $5, then that means you'd have a $7 profit. Do you feel the time you put in was worth $7.00? If the materials cost more, your profits go down.
So let's say I'd pay $20. How much do the materials cost you? Is it time-consuming to make it? After factoring in how much it would cost you to ship it, is it worth it to you to make it and sell it?
Add up:
Your material costs
Shipping to Yuma, Arizona 85364
Mailing materials cost
What does that come up to?
Also consider this. If you're doing this by hand, and you get 40 orders for these, do you want to make 40 of these? You couldn't hurry through to move on to the next, because it would show.
I think this is a neat idea.
Do you do only roosters, or hens, also?
Also, you might offer a smaller second sign, that says
$4 a dozen
or whatever their price is.
I plan on putting signs up, and I would use one like yours, then the price one hanging below, that says "$4 a dozen" on one side, and on the other side says "Sold out today!" so I can flip it around.
If you find out what you could sell these for, without losing money, let us know!