Did you know..... Chat Thread! W/ Hosts: DwayneNLiz, kwhites634, BantyChooks, MotorcycleChick, C

I'll say. It makes quite the difference in my feed bill every month.
DW came up with an idea yesterday that I never thought of. She handed me a baggie containing a frozen chunk of pork fat, skin on, left over from processing when she went halves with a friend on a hog. She said maybe the chickens would like it. We'll find out. @Farmer Connie
 
DW came up with an idea yesterday that I never thought of. She handed me a baggie containing a frozen chunk of pork fat, skin on, left over from processing when she went halves with a friend on a hog. She said maybe the chickens would like it. We'll find out. @Farmer Connie
They should love it. My birds got a hunk of ham a while ago.. neighbour's dog stole it but the chooks got a bunch.
 
We have a Restaurant food distributor close by that discounts overstock and scratch & dent. We buy cases of long yellow thingy's for $5 each. Big cases. The chickens and pigs tear em up.
Did you know we went there the other day and got this stuff?
View attachment 1253495
200# rolled oats
100# rice
50# pinto beans
150# bread crumbs
odds and ends like fresh carrots, case of nacho chips and 1 gallon of nacho cheese, green peppers/cukes etc..
$31 U.S.
Only burden is storage.
Old, out-of-service-but-working chest freezer?
 
Old, out-of-service-but-working chest freezer?
lol.. in the barn is 5- fifty# bags of milled corn grits..
in an old chest freezer. We end up giving stuff away to friends and family. I gave my mother 50# of light brown sugar.. She said, What I going to do with that? I said, what an I going to do with 2 of them?..:lau


I have so much salts/sugars/flours/rice and stuff it's nuts. But keeps the grocery bill low.
I know I shouldn't buy it but for name brand 50# bag of sugar for $3.. I'd be crazy not to buy it. Only having a tapped up tear from a pallet damaging it and taped closed with clear tape.
My guest bed room is a 12X14 pantry right now.

Here is a cool score.
Unopened case of restaurant grade tortilla chips, 6.5 lbs nacho cheese and 6.4 lbs jalapeno slices..
Grand total $5.
We have a BBQ coming up soon. This will be a hit!
20180202_133403.jpg
20180202_133411.jpg


Do you know I like nachos?
 
..
I know I shouldn't buy it but for name brand 50# bag of sugar for $3.. I'd be crazy not to buy it..

For your information, education, & edification:
A friend of mine, who works for Weis (one of the major grocery chains here), told me that their store brand of white sugar is actually made by Domino & put in different bags, depending on who it's going to. It's all the same stuff!
 

New posts New threads Active threads

Back
Top Bottom