B is 1.66 per roll
C is 1.16 per roll
C is 1.16 per roll
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
So A at 1.08 per roll (as written on the tag DUH) is the best valueB is 1.66 per roll
C is 1.16 per roll
Where is @Overo Mare ?
My real question for this party is why are the price tags not all labeled the same?Agree. Buying in bulk is usually the way to go, if you will use it all and have a place to store it. The $13 is the best buy.
The stores will change units on the price per spots all the time to throw you off. Math always works unless there is a sell or discount. The 9 roll mega packs were on clearance the last time I went and yes, I bought all on the shelf and started to ask if there were anymore in the back.
My real question for this party is why are the price tags not all labeled the same?
Why in the world does one have a price per roll and the other two have price per square foot?
This pisses me off to no end.
They hope you are too lazy to figure out the best buy and will just grab anything that looks good.My real question for this party is why are the price tags not all labeled the same?
Why in the world does one have a price per roll and the other two have price per square foot?
This pisses me off to no end.
This should be against the damn rules.To confuse people so they don't know what they are buying...
They sometimes will advertise something in different units, too. The same brand will advertise a can of beans in pounds, and in ounces just to confuse you so you don't know what the best deal is
jerks.
Here's the bonus question... And why this became a math problem for the mini.They hope you are too lazy to figure out the best buy and will just grab anything that looks good.
This should be against the damn rules.