I belong to a cooking forum and I am getting so tired of being snubbed because I use plain old all purpose flour. I was just wondering if I'm really that weird or what?
I want a second...or third...or fourth (ha, ha) opinion!
All these people are really snooty about the flour they use to make the breads that they make. Don't get me wrong, they make some works of art, I'm very impressed with what they can turn out but when I make bread I'm just putting food on the table not making art.
I use AP flour because I live in a rural community and the small grocery stores here don't carry bread flour. But then again if they did have bread flour it would probably cost too much and I still wouldn't buy it.
I purchase a 25 pound bag of AP flour at the local farmer's market for $6.50...that comes out to $1.30 per 5 pounds..which chaps my rear end because just two years ago that same 25 pound bag of flour was $5.00. It makes up a fairly large portion of our diet since we go through one 25 pound bag in a month. So I would not be willing to pay more for bread flour since everyone is happy with the food I make with the AP flour.
I guess our diet is not that sophisticated since we eat mostly meat, poultry, and vegetables that we have grown ourselves. But we also eat homemade breads, dumplings, pasta, pastries, pies and cakes made out of....(((gasp)))....plain old all purpose flour!!!!
I want a second...or third...or fourth (ha, ha) opinion!

All these people are really snooty about the flour they use to make the breads that they make. Don't get me wrong, they make some works of art, I'm very impressed with what they can turn out but when I make bread I'm just putting food on the table not making art.
I use AP flour because I live in a rural community and the small grocery stores here don't carry bread flour. But then again if they did have bread flour it would probably cost too much and I still wouldn't buy it.
I purchase a 25 pound bag of AP flour at the local farmer's market for $6.50...that comes out to $1.30 per 5 pounds..which chaps my rear end because just two years ago that same 25 pound bag of flour was $5.00. It makes up a fairly large portion of our diet since we go through one 25 pound bag in a month. So I would not be willing to pay more for bread flour since everyone is happy with the food I make with the AP flour.
I guess our diet is not that sophisticated since we eat mostly meat, poultry, and vegetables that we have grown ourselves. But we also eat homemade breads, dumplings, pasta, pastries, pies and cakes made out of....(((gasp)))....plain old all purpose flour!!!!