- Apr 28, 2011
- 1,694
- 757
- 366
A subject that I spent a few hours on only to negate any profit. I usually raise them just for me. This fall a girl I know wanted 12. I already had my dozen in the freezer from spring which averaged $1.10 per pound (gas, feed, wood chips, processing). I figured it down to what my truck got for mileage each time I got feed and the process trip. Anyway, I got 20 (8 for me - 12 for her). 2 died so the cost per pound went up a little. Weights were down from the 9 lb. average in the spring to 7.5 lb. average - cost per pound went up some more. In the end I sold them to her at cost (.more than $1.10). What I heard from her before I did this venture was "I won't pay $2 a pound for a chicken dinner). I didn't charge that much but I'll leave it at that. In a nutshell: I've seen costs at Farmer's Market range from $2.50 to $5.00 a pound. My formula is cost to raise and a 50% (I've seen some people use a 30%) profit margin @ average weight processed. So, every time you have product the price could (and will) fluctuate. I've raised CX for years. This was the first time I sold. Next time I'm not promising anything to anyone. I'll let people know I have birds for sale when they are ready and this is what they cost. Any left overs will gladly be scarfed up by my kids (and me)!so.... anyone got an idea on what they would sell a processed chicken for? Also... what is the going rate for heritage turkey per pound... last year I got $6 a pound!