hollytruitt
Chirping
- Apr 16, 2023
- 86
- 45
- 83
I am searching in these forums on Soy /Corn free feed. Do you still use NCO? Thank you!That’s exactly what we use and what I posted to this thread!
When you purchase this brand the cost per lb, if you get a 1/2 tote is $0.615 per lb! I just placed another order last early this week and price went up from $570 to $615 per 1/2 ton. Still worth it and I studied EVER single organic feed on the market and they were all WAY more expensive. Chewy sells Modesto milling but they are more expensive than NCO and I did purchase many bags, as I liked their ingredients, BUT as of last November they switched their main ingredient to Canola! I spoke to the owner directly for about an hour and was disappointed with their choice, as if they couldn’t have picked something else...
Owner did say that this February they were going to change the canola to sunflower seed! I moved on and have been happy with NCO’s price point. I have 28 layers and 19 more pullets! I also have a rooster flock and I sell our eggs to many with egg allergies and they are thrilled to be able to eat eggs!