Got and paid for this custom made ton of my feed today,cost was $408.27.Was in the ag store last weekend and noticed 16% layer crumbles was now down to $11.88 per 50lb bag,,equalling $475.20 per ton. To accomplish a 16% ration using just corn and soybean meal alone,corn being 8% protein,soybean meal being 44% protein,close to 1500 lbs of corn,500 lbs of soybean mealare used
Corn sells now for $4.75 per bushel (which weighs 56lbs) equals 27 bushels,costing $128,,soybean meal worth $447 per ton,only needing 1/4 ton,$111.75,,$239.75 actual cost of 95% of the bagged ingredients equals $5.90 per bag,,giving them a markup of $5.98 per 50 lb bag since they sell it for $11.88
So in summary here,,my cost for a custom made feed,especially blended for peafowl was $408.27
Commercial 16% layer crumbles per ton at this weeks prices($11.88 per 50 lb. bag),used for laying hens mainly was $475.20
Actual ingredient costs with the above crumbles per ton $239.75>>>>>>> $235 PROFIT per ton,
My custom mix did cost about $170 more,than the actual ingredient cost above for the 16% commercial bagged Layer crumbles.My protein level was about 2% higher.Mine had milo and red millet seeds in the mix,100lbs of each.I also added Alfalfa meal,200 pounds worth. I added 5 lbs of trace minerals,,plus my other ingredient. My next ton the alfalfa meal will be cut to about 100 pounds,100% fish meal will be used instead of soybean meal. My peas will select larger pieces of cracked corn,as well as the milo and red millet seeds.Sometimes in the bottom of the feed bowl,you can see green which is the alfalfa meal,and I'm sure soybean meal. I'm guessing using fish meal instead for protein will change this. I'm thinking of keeping the feed level around 18% until the end of February,then raise it to the 22-26% range and upping the alfalfa meal again for the added B vitamins it provides.Fish meal alone contains many valuable trace minerals not found in soybean meal. It is very easy to drive to town,pay double what it costs to actually make feed,and that feed is not anywhere the quality,freshness,or feed value what I have made.My feed ingredients can be individually "spec'ed" for the many phases of peafowl growth,be it maintaining,breeding and laying eggs,or adding weight. If anyone can buy commercial bagged feed with some of my ingredients used such as milo and red millet,alfalfa meal,ect,,please let me know what the protein level is,and cost. My 18% ration above comes to about $10.20 per 50 pounds with all the added extras.