Price of feedin your area

sundance

Songster
12 Years
I went into our local co-op Tuesday to buy my usual 50lb bag of laying crumbles for my ladies and almost fainted, It was $10.25, 2 weeks ago it was $7.25, I know eggs are &1.69 at walmarts in the boro but my DH is really getting nuts about all that my ladies are costing me. what is the price of feed in your area, maybe i can calm him down some.I'm almost afraid to go for their usual bale of hay,
barnie.gif
 
good grief you all have it good lol A bag of layena here in Northern michigan is 12.99 grower finisher is 11.39 scrach ( locally grown) is 8.50 Manna pro rabbit pellets are 11.40 a bag . Last yr at this time My feed bill was 30.00 a week it has now doubled. "sigh" such is my lot in life
Allie Northernlights Critters
 
Local feed store mixes thier own blend, I buy it in #50 bags it is made for me in pelleted form. I bought my last bag on the 21st of Dec. 07 and it was 7. 68 and that is with tax.

They had brome square bales selling for 4.50 per bale.
 
I pay 10.64 at agway for 50lbs of Grower pellets for layers no tax it's New Hampshire. Agway food is made in the USA so no tainted chinese food involved. Mixed Scratch feed oats/corn/wheat 5.95

Farmer Mack
cool.png
 
Last edited:

New posts New threads Active threads

Back
Top Bottom