- Thread starter
- #21
Quote:
When you figure your cost to sell your eggs for eating, do you include the following:
Feed for hen for one day.
Cost of department of agriculture testing and/or health department inspections
Cost of cleaning eggs
Cost of cartons/flats
Transportation or shipping
We are selling at farmers market which charges a fee to setup, so we also include in our cost per egg sold.
Not to mention the cost of keeping the eggs refrigerated once collected. (we just count as overhead.)
The $0.08 is feed only nothing else. There are many other things to add into the price as Munchies states.
I have not yet set a price. This is very interesting reading others thought on the topic.
Peter
When you figure your cost to sell your eggs for eating, do you include the following:
Feed for hen for one day.
Cost of department of agriculture testing and/or health department inspections
Cost of cleaning eggs
Cost of cartons/flats
Transportation or shipping
We are selling at farmers market which charges a fee to setup, so we also include in our cost per egg sold.
Not to mention the cost of keeping the eggs refrigerated once collected. (we just count as overhead.)
The $0.08 is feed only nothing else. There are many other things to add into the price as Munchies states.
I have not yet set a price. This is very interesting reading others thought on the topic.
Peter