Ultrakibble and Other Feeds for Peafowl

Maybe you're getting a better deal than what Jill quoted me, but even if I were to buy it in bulk it's still pretty darn expensive. The actual cost of the product isn't the killer, it's the shipping.
sad.png


-Kathy
yes the weight will kill you 20 dollars on a single 40 pound bag to most areas using USPS , i averaged 12.25 per bag for shipping if i remember correctly and 31 for the kibble

I just got my flooring in for my new home and we picked it up at the dock that was one road over from my place and still cost 350 in shipping
 
Maybe you're getting a better deal than what Jill quoted me, but even if I were to buy it in bulk it's still pretty darn expensive. The actual cost of the product isn't the killer, it's the shipping. :(


-Kathy

yes the weight will kill you 20 dollars on a single 40 pound bag to most areas using USPS  , i averaged 12.25 per bag for shipping if i remember correctly and 31 for the kibble 

I just got my flooring in for my new home and we picked it up at the dock  that was one road over from my place and still cost 350 in shipping 


I have to look at the quote again, but I think shipping to my place was more than the cost of the 40 pound bag.

-Kathy
 
I have to look at the quote again, but I think shipping to my place was more than the cost of the 40 pound bag.

-Kathy
Most like was as you are way over there at the edge of the US , the farther it is shipped the more it will cost everyone that handles it has to get their cut...
I know when i shipped peafowl eggs to cali it was like 19 dollars and most other places i sent them to ran between 9 and 11 dollars for the exact same package
 

New posts New threads Active threads

Back
Top Bottom