Quote:
That is a fairly good deal. But if you are selling your eggs legally, you have to have new cartons that have your farms name and info on it. I had the license to sell, but I really don't have enough eggs to sell all the time. I was also going to have to have a utility sink installed. You are not supposed to clean the eggs in your personal kitchen. You are required to have a separate sink for the eggs. I would love to have a utility sink, but I still don't know where I have the space to do it,
NOTE key words here "supposed to" and I am sure everybody that sells eggs goes through all this bs.
That is where I am. I was able to get a very large batch of egg cartons, with the help of TomatoLady. We drove out to Ashland to pick them up. The lady out there add salvaged the egg cartons from a dumpster. They do have a major local egg producers name on the carton. I should make labels for my cartons. If I did end up selling at farmers market, I would get blank cartons and add my own label. For me it's not worth the worry. But I have been getting about 3.50 a dozen.
That is a fairly good deal. But if you are selling your eggs legally, you have to have new cartons that have your farms name and info on it. I had the license to sell, but I really don't have enough eggs to sell all the time. I was also going to have to have a utility sink installed. You are not supposed to clean the eggs in your personal kitchen. You are required to have a separate sink for the eggs. I would love to have a utility sink, but I still don't know where I have the space to do it,
NOTE key words here "supposed to" and I am sure everybody that sells eggs goes through all this bs.
That is where I am. I was able to get a very large batch of egg cartons, with the help of TomatoLady. We drove out to Ashland to pick them up. The lady out there add salvaged the egg cartons from a dumpster. They do have a major local egg producers name on the carton. I should make labels for my cartons. If I did end up selling at farmers market, I would get blank cartons and add my own label. For me it's not worth the worry. But I have been getting about 3.50 a dozen.