If you are trying to cover feed & bedding cost I don't see how one can not sell at mininum $4.00 a dozen.
If you don't mind subsidizing your operation and have the funds to do it great I wish I could do the same as you as I hate selling at $4.00 but REALITY is this barely covers cost if it even does that anymore with price increases.
I don't have the extra funds to do that.
Any animal on my property pays their way either thru eggs or security like my dog.
Comparing store prices............................
Those are huge operations that supply stores that under their calculated cost management they are able to sell at that price.
What they are selling is not the same product.
Place your egg next to theirs in a pan and you know you are selling a different product., thus a different price.
If you don't mind subsidizing your operation and have the funds to do it great I wish I could do the same as you as I hate selling at $4.00 but REALITY is this barely covers cost if it even does that anymore with price increases.
I don't have the extra funds to do that.
Any animal on my property pays their way either thru eggs or security like my dog.
Comparing store prices............................
Those are huge operations that supply stores that under their calculated cost management they are able to sell at that price.
What they are selling is not the same product.
Place your egg next to theirs in a pan and you know you are selling a different product., thus a different price.