what does everyone pay for their feed

I paid:

$8.25 for laying pellets #50
$7.50 for oyster shells #50
$11.95 for grit #50
$9.25 for scratch #50

All but the grit was bought at the Co-Op.

Kelly
 
I pay $10.60 per bag for Buckeye 18% Layer Crumble at a local feed store.

Agway:
10 lbs. oyster shell - $2.34
9.75 c.f. bale of pine shavings - $5.84

I got my DE online, it was $43.00 or so shipped to my door in a 50 lb. bag.

Jess
 
Prices in the Netherlands:
for any mix (commercial starter, grower, organic, layer etc) of relatively high quality averages around $4.00 per ten lbs and $7.00 per twenty lbs
O luv being able to buy it in smaller quantities (I buy at least three different mixes as I have a mixed flock)
 
Last edited:
We are paying double for certified organic feed from a family-owned company. It's about $21 for 50 lb. Hope the quality is worth it, but also like supporting local businesses.
 
At Rural King, I was paying $8.29 plus $.83 tax for a total of $9.12 per 50 pounds of layer crumbles. And, the chickens were wasting it somewhat.

Then, I tried some $7 and change (no tax charged) per 50 pounds layer mash (the consistency of a very coarse corn meal) that is ground and sold by a local feed store. The boys and girls wasted that crap out of that feed!!

Finally, I tried some pelleted feed from my local Co-Op. It's only $8.15 (no tax chaged) per 50 pounds. And, the chickens waste almost none of it!! BTW, the price is the same for pellets or for crumbles at the Co-Op.

With each feed, I used 40 pound hanging feeders. And, I filled them full every time that the chickens emptied them. The boys and girls do waste some feed regardless which one I use, but I'm reasonably sure that they waste less than 1% of the pelleted feed from the Co-Op!!! That brings the cost WAY down!!!!!!!! I love, love, LOVE that!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Robert
 
Last edited:
We buy certified organic that costs $22 for a 50 pound bag of grower crumbles. Every age chicken gets that, some supplemented with ccalcium, scratch, etc as needed for their purpose. Used to feed only whole grains and seeds, but when i became one of the underemployed, had to cut costs.
sad.png
 
I get no waste with the organic, but I should keep track of exactly how long a bag lasts in figuring costs.

We are renting a house on land that has apple and pear trees, which this year saw a huge crop. Every day I cut up about two gallons of fruit and give it to the chicks along with all sorts of other things. They have gotten so big so fast that a neighbor asked me if they are laying yet. They are not quite three months. That bonanza is about to end, however.
 
I pay $7.43 for 50lbs grower crumbles (my hens do not care for pellets). There is a price break at the feed mill for 10 bags, again at 20 bags and so on. Purchasing 100 bags or more at a time the feed cost is reduced to below $5. I only am able to stock 20 bags at a time so my feed cost is not as low as it could be. Next spring we plan to remedy that with construction of a bulk feed storage shed.
 

New posts New threads Active threads

Back
Top Bottom