DoodlesDuckies
Songster
We bought a 1/4 beef from a co worker-Angus- this past spring. It was $3 a pound to him then another $175 to the processor. We didn't get anything fancy made. 15 lbs of beef sticks, otherwise standard cuts. In the end, it came out to about $4-5 a pound for all across the board. Which is a good deal considering the price of steaks/roasts in the store.
I could not raise anything to eat. It would break my heart into a million pieces to raise something from baby and butcher it. Ok, maybe chickens I could.
Was just curious on the cost savings, if any, to raise meat chickens.
I have found it interesting in my area...I have been in AG for 17 years and have seen farmers ship their calves to raising facilities for years to now back to raising their own due to the cost of heifers being SO high. Funny how markets and things shift.
Renee
I could not raise anything to eat. It would break my heart into a million pieces to raise something from baby and butcher it. Ok, maybe chickens I could.
Was just curious on the cost savings, if any, to raise meat chickens.I have found it interesting in my area...I have been in AG for 17 years and have seen farmers ship their calves to raising facilities for years to now back to raising their own due to the cost of heifers being SO high. Funny how markets and things shift.
Renee
