- Thread starter
- #51
Quote:
Oh yes! Just getting locally and then canning it will save you time and money... and you can't beat the flavor!
I also goto the farm stand up the road and buy their 'bruised' tomatoes. They are $0.50 a lb, and I just mix them with my tomatoes and make salsa and sauce all week long.
I also taste test items from them I don't normally grow, and if I find something I like... I save the seeds to grow my own next year! (Especially weird squashes I've never tried before!)
You should come join us in the Canning Thread in the recipe section, we all share how-to's and recipes ALL the time!!!!!!!
Oh yes! Just getting locally and then canning it will save you time and money... and you can't beat the flavor!
I also goto the farm stand up the road and buy their 'bruised' tomatoes. They are $0.50 a lb, and I just mix them with my tomatoes and make salsa and sauce all week long.

I also taste test items from them I don't normally grow, and if I find something I like... I save the seeds to grow my own next year! (Especially weird squashes I've never tried before!)
You should come join us in the Canning Thread in the recipe section, we all share how-to's and recipes ALL the time!!!!!!!