Dixie Chicks

That one
Help me out here....


What is the innocent understanding of this drawing????? :/
oh that one,... must have been for the job fair, the next one was the B is for beer can. I was taught B is for boy. Oh yes, an A is for apple. New school rules I guess. Times have changed.
 
@ApiaryandAviary Lol! One of our kids drew a family portrait once for school, all of us and 'Dad' was drinking a beer lol. I don't even drink around the kids, I don't usually start popping tops until it's almost their bedtime. I don't like to start early cause I don't stop until I'm done, and I don't like being done to early.
Only exception to that rule is if we visit the wife's family, she has many awesome uncles who love beer and having a good time also :)
 
Last edited:
That one
Help me out here....


What is the innocent understanding of this drawing????? :/
oh that one,... must have been for the job fair, the next one was the B is for beer can. I was taught B is for boy. Oh yes, an A is for apple. New school rules I guess. Times have changed.


I a, still getting only gutter thoughts -sigh-
 
How many pounds is a round bale?   I know they vary from place to place and the equipment used to bale it.... 


I pay eighteen dollars a bale and they are 110 lbs....  Ten bales a month.  for bermuda...if i wanted Alfalfa it would be 20 a bale... those bales run between 120 to 125 pounds a bale...

We dont have round bales here.  and I have no pasture to supplement so I feed year round.

I dont feed Alfalfa because its too rich for a horse that does nothing....  But she loves it...  So I would be continuiing to free feed the bermuda with the addition of a single flake of Alfalfa per day. 

deb
our round bales are 2000 to 2100lbs
6X6 in size. We usually get $40 to $50 for them. Hay is abundant here unless there's a drought.
Help me out here....


What is the innocent understanding of this drawing????? :/
supposedly the kids mom worked at Lowe's and this drawing was the kids interpretation of a story she told where they had a snow storm and she found the last shovel in the whole store and tons of people were trying to buy it from her.
 
our round bales are 2000 to 2100lbs
6X6 in size. We usually get $40 to $50 for them. Hay is abundant here unless there's a drought.
supposedly the kids mom worked at Lowe's and this drawing was the kids interpretation of a story she told where they had a snow storm and she found the last shovel in the whole store and tons of people were trying to buy it from her.
We've had a really dry year so far
 
Oh that must be it. Mommy sells shovels.
@beercan family portrait. Funny.
I use it in batter bread.
Wash my hair in it.
Put it in the chicken feed when it is supper hot out. Like when it hits about 90 Here in a heat wave. I have happy chickens.
 
Last edited:

New posts New threads Active threads

Back
Top Bottom