Ever feel lonely when you dont have any PM's waiting for you?

Quote:
Ugh! Shudder! That's all I have to say about Strep.

I know
sad.png
poor bugger.... On a good note just got my shavers in the mail and plugged that puppy in and shaved my cocker spaniel--- he looks like a dufus now:) hehehe
 
Quote:
This is at work. They are having a big downtown Christmas thing Wednesday and we wanted to be ready for it. Maybe not. It is hard to get in the Christmas spirit and decorate when we just finished up a tornado warning. But...I suppose I should start carrying boxes up the stairs nonetheless.
 
Quote:
Ugh! Shudder! That's all I have to say about Strep.

I know
sad.png
poor bugger.... On a good note just got my shavers in the mail and plugged that puppy in and shaved my cocker spaniel--- he looks like a dufus now:) hehehe

Sorry to hear about your daughter!
hugs.gif
And get that dog a coat!
gig.gif
 
Yikes, that is going to be one cold dog in this weather! Does he have a blanket/sweater to wear outside?
 
Quote:
You know where to send the leftovers, don't you?
droolin.gif
I picked up a turkey the other day at Wal Mart, now just to get hubby to fix it...

You can't beat .58 cents a pound! I looked at a goose while I was there. $6.99 a pound.... $58.00 FOR ONE LOUSY GOOSE!!! I couldn't believe it! The only goose I'd pay $58.00 for would be spitting golden eggs out her..... well, you get my drift!

.58 cents a pound?! I got my turkey at Kroger for .38 cents. I love that place.
 
Quote:
I know
sad.png
poor bugger.... On a good note just got my shavers in the mail and plugged that puppy in and shaved my cocker spaniel--- he looks like a dufus now:) hehehe

Sorry to hear about your daughter!
hugs.gif
And get that dog a coat!
gig.gif


he has short hair everywhere except his lower legs:) he needs that fluff to walk in all this snow:)

Thanks about MOrgan can't drug her up anymroe than I have and she is on the verge of tears from headaches from coughing so hard and a wicked sore throat..
 
Quote:
You can't beat .58 cents a pound! I looked at a goose while I was there. $6.99 a pound.... $58.00 FOR ONE LOUSY GOOSE!!! I couldn't believe it! The only goose I'd pay $58.00 for would be spitting golden eggs out her..... well, you get my drift!

.58 cents a pound?! I got my turkey at Kroger for .38 cents. I love that place.

49 cents a pound if I spent 50$ or more at Grand union-now come folks who cant spend 50$ at a grocery store-hey that reminds me

Can I ask you guys how much you seond on groceries a month-list how many people you feed and how much you spend? I just figured out Im about 400+$ a month does that seem like alot to you? on a good note my inlaws are leaving tomorrow to go back to FL for the Winter( not happy about that hehe) but the deal is she doesnt bother cleaning her fridge out and I get first dibs on anything out her fridge and freezers-

I left with
2 boxes of parogis
2lbs of hamburger
2 sirloin steaks
2 packages of sweet italian sausages
1 package of english muffins
1 large pizza
block of cheese
package of kraft shreedded chedder cheese
package of sliced munster cheese
numerous packages of frozen fruit for pies
tons of unopened boxes of shwanns ice cream
2 big pork loins
frozen pizza doughs
bunch of packageds of breakfast sausage
I think thats it Im sure there's more but I love this time of year:) hehe Im a grunge when it comes to free food
 
I haven't added up how much I spend at the grocery store in a long time. I go to Price Chopper once or twice a month. I might spend anywhere from $35-150 in a visit. It all depends on why I'm there and what's on sale. For example, if coffee is on sale, I might pick up six or eight of the BIG containers of it and stash them in my basement.

I stop at Walmart Supercenter on rare occasions. If I'm in there, you can count that I'll buy some groceries, though it'll be mostly produce.

I also stop at an ethnic grocery store most weeks, though lately only every two weeks. Frankly, I overspend there because I buy imported dates, good cheese, large tubs of nutella (bigger than what the grocery store has), Turkish coffee....etc. I also buy all of my yogurt there. I don't know how much it costs and I don't CARE. They don't have a price on it. I don't ask, ROFL. It's Full Fat Greek Style stuff shipped all the way from California. I buy it in two pound tubs.
wink.png
It can't be TOO pricey because I'd notice it in the overall bill, but it's not terribly low, either. I also buy olive oil at this shop. I might spend from $20-100 there, depending on what I buy. (If I get olive oil, it's about $30 a gallon, so that would be on the higher end.) If I buy special stuff, like fig preserves, good honeys, etc. then it will be higher, too. Normally, I go in there and grab fresh hot pita bread, yogurt, a big tub of dates, nutella if we are out, and tea biscuits, and maybe coffee. Oh, and some vegetarian Ramen Noodles, too.

It's going to be bad news for my grocery budget when we get Trader Joes...
 
Quote:
I love nutella but will not spend teh 5$ a small jar! especially with how fast it goes both my girls love it and easily could go through it in a day or two when they have toast for breakfast but then thats usually the only time they pack lunches nutella and PB samiches:) I usually never get to enjoy any
sad.png
terds
 
Quote:
I love nutella but will not spend teh 5$ a small jar! especially with how fast it goes both my girls love it and easily could go through it in a day or two when they have toast for breakfast but then thats usually the only time they pack lunches nutella and PB samiches:) I usually never get to enjoy any
sad.png
terds

I pay $7 for a bigger jar. It isn't cheap.
wink.png


However, I only have to worry about one person getting to it before me.
wink.png
 

New posts New threads Active threads

Back
Top Bottom