Hey there! So I was just how old does my chicks need to be in order to eat adult feed?
~Meg, the very naive chicken lover
~Meg, the very naive chicken lover

Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
How old would you consider grown? Like six months?
I do use Purina medicated chick feed right now. I guess they are okay if I used it up until the pullets start laying?I believe your speaking of layer feed. Or are you talking about taking them off of medicated feed? If you use medicated they can move to another feed at 8-10 weeks. Layer feed is exactly that, for actively laying birds. It has 2 to 3 times the calcium for egg shells. Anytime from POL birds, combs turning red to when birds begin lay is when you can transition to it. 5-6 months of age unless you've a very early to lay breed then 4ish months of age. You can also stay on the feed you have and simply supply oyster shell free choice, I toss a handful or two on ground every two weeks for added calcium.
Okay cool.Medicated feed costs more. It's not needed for most locations and if used only needed to 8 or so weeks. It's a matter of doing nothing and costing more. It's your choice if you buy another bag. I'd just pick up a bag of grower feed the next time or gamebird finisher if wanting to switch to pellet form. Feed stores sell oyster shell in bulk too. Weigh out 5 lbs of that while your at it so your all set when pullets come into lay. 5 lbs at a handful per week goes a long way and it's only 40 cents per pound.
Medicated feed costs more. It's not needed for most locations and if used only needed to 8 or so weeks. It's a matter of doing nothing and costing more. It's your choice if you buy another bag. I'd just pick up a bag of grower feed the next time or gamebird finisher if wanting to switch to pellet form. Feed stores sell oyster shell in bulk too. Weigh out 5 lbs of that while your at it so your all set when pullets come into lay. 5 lbs at a handful per week goes a long way and it's only 40 cents per pound.