How much do you spend per month on feed for your small flock???

Well where I live its $10.00 a 50 pound bag of layers mash.

I have 14 chickens, and 4 ducks together.

They go through 2 bages every 2 1/2 weeks or so. it veries.

my guess it around $30.00



though my ducks are on a diet, haha. They would eat tell they fall over if they could. I put the unlimited food up high for the chickens, and the diet amoount of food on the ground for the ducks...
 
Last edited:
So far we have 2 chickens and spend about $5 a month on food for them.
A $15 bag of feed has lasted us 3 months and we add in table scraps, worms/slugs, and let them free range every now and then.
 
We spend $24 a month on Lay-Pellets to feed 14 hens (5 of which don't lay eggs for different reasons). Depending on the time of year ... their laying an average of about 7 eggs per day over the span of a year. Rounding figures that is about a $1 dollar per dozen eggs. We feed them ALL scraps .. from spaggetti to aging apples and leftover pancakes! I also grab the shovel and dig earthworms which they FRENZY over!
 
There are other reasons for keeping chickens; some of us use them to keep garden pests down and to turn kitchen scraps into chicken manure to add to the compost. That said, I probably lose on the deal; but keeping them irritates the heck out of our pompous, arrogant, and corrupt local government that eliminated school crossing guards while spending money to study what it would cost to build a golf course on some of the last remaining Bay scrub, right above the wetlands - and that is reason enough for me.
 
I have about 30 chickens, and they go through 4 50# bags of feed a month. The bags are about $12 each, so that would be around $50---factoring tax. The funny thing is, I have 10 ducks and 2 geese who go through the same amount of their feed a month! This week, I decided to only buy half the amount of feed, and the same amount of cracked corn to mix 50/50 with the feed. The cracked corn is a little cheaper, so it will save me about $20 a month. I don't think you save any money by raising your own chickens for eggs-------unless you have a LOT of chickens, and a LOT of people to buy eggs from you.
 
Well lets see, I buy 15 bags of feed a month @ 9.50 a bag = 162.00 for base feed 50/50 scratch/corn. now special feed oats/wheat/layen/hay = 50.00$. Sometimes it varies depending what I have in the barn harvest, but around 220.00$ a month for 60 chicken, 25 geese, 15 turkies, 10 peacocks, 10 guineas, 15 pheasants. They have winter wheat/rye to graze on as well.
 
I have 23 birds, all hens. I use 4 50lb bags a month. The cost is about $55.00 a month. I sell approximately 13 dozen eggs a week for $2.00 a dozen. So I spend $55.00, make $104.00 and clear about $49.00 month.
 
My flock goes through 2 bags of feed in a week (ish they actually have a bit of feed left over from the second bag but...) so at $9/feed bag it is $18/week plus scratch and I always round up. One bag of scratch lasts 2 weeks so I would say $25/week for all of the feed.

or $100/month for 30 chickens and 33 ducks.
 
I have six LF hens and one bantam roo. A bag of feed seems to last me forever. Although they do get some scraps, most of their food comes from their feed. I spend more money on treats (sunflower hearts, raisins, fruit, etc.) than I do feed each month...lol. I'd say a bag of layer feed lasts me about two months (I buy a bag so infrequently that I really don't keep track...but at least a 1.5 months), and costs about $14, so $7-10 a month???? Mine do free range quite a bit, but at this time of year don't get much from the land.
 
we have five hens (not laying right now...) and spend about 10 a month on feed. Not too bad. And i give them a daily rations of scraps. I don't know where to begin to figure out what the scrap cost is since i'd otherwise either throw that away or dump it in the compost pile.
 

New posts New threads Active threads

Back
Top Bottom