- Jun 3, 2009
- 84
- 0
- 39
My girls free-feed. Their feeder has food in it all the time. I also dump kitchen scraps in every couple of days. Right now in the winter I am going through a 50lb bag about every 5-6 weeks for my 6 chickens. I pay about $13 (that's the layena 17% crumbles). It costs me about $0.31/day to feed the 6 of them. And they are by no means fat.