I did. It is definitely more expensive than buying a pre-built one, but so worth it. Mine cost me around $600.00. That cost includes the run (the outdoor area for the birds).
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Im happy to hear you might be getting chickens in a couple of months. I have Plymouth Barred Rocks, Silver and Gold Laced Wyandottes, White Rhode Island Reds, a Rare Exotic that I think may be a Americauna ( pic on my avatar ) and five Pearl Guenea Keets. Feeder is the best option for you because it reduces your work load, I only throw a handfull of feed on the ground were I want my girls to scratch at for ahwile. Dont forget a waterer that holds 3-5 gallons and check it a few times a day especially on hot days. I built my own coop as well.
The basic rule is three to four square feet per bird.
With the 4 sq ft rule, it would hold 20 birds. However, you want 10 sq ft per bird in the run and I have 84 so I can only fit 8 birds in my coop.
A coop is for egg production and to keep your chickens safe from foul weather and from predators at night. If you have 84 chickens and can only fit 8 birds in it you need to expand your coop by alot. Also with nest boxes I go by a 1x4 rule what I mean is one nest box for every four chickens. I have 40 chickens and I use 10 sometimes 12 nest boxes when one of my girls get grumpy.