I've been debating on doing bees or rabbits this Spring... Any suggestions which way I should go? Seems to be about the same amount to purchase both. I should be able to find 1 buck and 2 does for $100-$150 and 3lbs of bees costs about $150. I would build the hives or cages so not much cost there. Rabbits certainly cost more to feed, but bee keeping equipment would quickly add up as well.