Mad and Mad What Would YOU Ask For Any Laying Age Bird?

I sell pure breeds pol for $15 to $20 each.....

I sell cockerels at 20 weeks or more for $10.

I've hard no problem moving the birds at these prices.

I do feel that if I sold them for less than this I would not even break even.
 
Quote:
Well....I was right here in Kansas!

tongue.png


I think you have posted that you have Sicilian buttercups. I would roadtripped to Kansas for that.
lol.png
I did get one at the feedstore.

I think others are correct that the cost of chickens depends on the local economy, and what the market will bear.

Imp

Estes Hatchery in Missouri has the Buttercups, and this is one hatchery that keeps quality birds, good conditions, and they breed to spec as well as possible.

I am down to one hen and have chosen to keep her as a pet- but I love them, and will get them again someday- no other breed chatters at me like these. The egg is incredibly big for the bird, and they forage well. Estes will deliver to you, Imp!
 
I bought from local farmers POL for about $10 and chicks for $4. My friend bought his puppy for $800.

I adopted 4 juvies for free. The other friend adopted a cat and paid $120 to the shelter.

Their vet bills... My kids get fed.
 
Quote:
You must be paying a lot less for your feed...I couldn't feed them for that, much less be compensated for my time and efforts.

I'm not selling birds as a subsidy- this is a business for me, and I watch my pennies. I'd definitely understand if it was just getting rid of animals that were the product of broodies and mostly forage-fed...but that's not my situation, and so I charge accordingly. That being said, my birds are tame and well-kept, not just yard birds.

There are varying levels of care and cost, so there are varying levels of sales price, as well. Nothing is ever really 'one-size-fits-all.'

Well selling chickens is not a business their eggs yes- but I am not trying to get rich by any means. lol Just farming. That is life. Feed costs around $9 a 50lb bag and they free range plus we use a lot of wheat and millet. I am not looking for compensation- to be raising animals is fun, if I was trying to make money at this I wouldn't enjoy it as much.
 
For us farming, and the country life, is a lifestyle so we are just starting to progress the process of more reciprocal economics.
smile.png
But we use the $2 rule as a base bottom line/starting point (for now). Theory: nothing gets sold for less than $2. Meat no less than $2 a pound; eating eggs $2 a doz.; day old mixed breed chicks $2 each. Best guess on sex started chicks $4 ea.; plants...hmmmm...

Time is a lifestyle factor to us. The value of an hour in the chicken coup with my Girls (and guys) or the pasture with The Ladies (and guys) far exceeds that of a $300.00 an hour therapist, and watching chicks hatch from eggs you've been talking to for 21 days (not why I need the therapy:lau ) is better to me than the spendiest night out. No $50 a month gym memberships here--exercise equiptment: shovels, pitchforks, bags and bales. But, true, the better the return the more time I get to LIVE this life so progress toward profit is part of the program.


But for now it's more about things paying for themselves. If we get our initial investments back--kritter costs, feed, electricity, etc.--and get safe, healthy meat, eggs, dairy products when we're milking,and produce we're happy. And that's working for us.

Can't really speak about the price of a layer...none of ours are ever for sale unless we're culling.
We sell adult birds for $5 each live. Layers/breeders=priceless, especially if mother-raised.
 
All my day old chicks and guineas start at $5.00 and up, and I will sell out in 2 days.

Day old Poult's I just raised the price to $15.00 each, gamebird feed is high. And I cant keep them past one day.

Year old hens, pure bred start at $12.00 and up.

We spend allot of time, money, effort and love on them to not get a decent price. But I have spent $10. each on lavendar guineas at day olds myself.

My geese are never for sell, my ducks are the same start at $5.00 as day olds.

Eating eggs I have had the same $2.00 price for years.
gig.gif


I just tell people to go somewhere else if they think they are too high. I will NEVER come close to breaking even. But I am not going to be ran over either.
 
Feed here is .28 a pound it takes 8 pounds of feed to 1 pound of weight with standard breeds so POL is 6 months average and a 5 pound hen so you will have on average 40 pounds of feed in a pullet at 6 months @ .28 cents = 11.20 in just feed. If you are selling them for less you are losing money.
 
If I were selling a POL, healthy standard breed that is known for excellent laying genetics? I'd list her at $10 in this area. Breeding age roo? Depending on his breed, anywhere from $5 (I just want to download a roo) to $15 (He's a worthy flock master with excellent characteristics for a flock.)

I've only had to lose one roo....and that one was done deliberately. A lady at church needed a good roo and I had an extra that I was going to eat anyway!
tongue.png
 

New posts New threads Active threads

Back
Top Bottom