I'm not even close to breaking even. I just returned from picking up 3 bags of grumble. It was $16.42 per bag. At least it is good fresh feed and the hens love it.HUH! Sheesh, I barely break even with the 1.50-2 I sell for. I sell them for $1.50 if they bring their own containers, and $2 if they don't. I am very upfront about that. The cost to buy egg cartons is 49 cents. SO... Everyone who buys from me brings cartons in trade, but one lady just brings a bucket or a coffee can. Last week, it was her lunch bag. LOL. BUT heck, if she can get them for a dollar, more power to her. Family always sells cheaper to family. I would not sell my eggs for a dollar either. I have a freezer than needs filling. At a dollar, it would not pay for the bag of feed I buy every week. AND now with feed costs having gone up, it barely pays for that, and now too, with winter on the way, I'll be using more feed since foraging will not be in the cards as much.
I sell my eggs for $3/dozen to friends from school and $4 to people I don't know. If they become regular customers I drop the price. Family and the neighbors behind me get them for free. But I'm not going to beg anyone to buy eggs from me or haggle over the price.