I've been raising chickens in my backyard for about 4 years. Pick a month and tell us about your flock..."How much does it cost you to produce 12 eggs on a monthly basis?"
For Example: May
We have 4 layers in our backyard flock, 2 Barred Rocks, 2 Black Sexlinks.
Our layer flock layed 119 eggs during the month of May.
That's an average of 3.84 eggs per day. On the 2nd of May, I bought 80 lbs of feed for $28.15.
So it cost me $2.84 cents-ish per dozen eggs. And they were able to convert 0.806 lbs of feed per dozen eggs.
That's an incredible conversion rate, but my birds free range and are very good at supplementing their diet on our property. They don't do nearly so well November through January.
How about your flock?
For Example: May
We have 4 layers in our backyard flock, 2 Barred Rocks, 2 Black Sexlinks.
Our layer flock layed 119 eggs during the month of May.
That's an average of 3.84 eggs per day. On the 2nd of May, I bought 80 lbs of feed for $28.15.
So it cost me $2.84 cents-ish per dozen eggs. And they were able to convert 0.806 lbs of feed per dozen eggs.
That's an incredible conversion rate, but my birds free range and are very good at supplementing their diet on our property. They don't do nearly so well November through January.
How about your flock?
Last edited: