these people think this is health food, and have more money than brains, if YOU ask that much for six eggs they would think you were crazy, when we had good eating sheep and tried to sell it already butchered, cut and wrapped for two dollars a pound they thought something was wrong with it, hey, i have a dil that wants organic milk for her kids, my grandkids, so i bought her a milk cow, all she has to do is break it to milk(the cows in milk) my husband made her a head stanchion and taught the cow to go in to eat, all she has to do is milk her ( i also bought a stop kick so she can't kick when milking) guess i will have to break the cow myself if i can hobble down to the barn, i'm sure if i milk betty, the dil will take the milk lolgotta vent just a little....
went to grocery store today with hubby (grocery shopping is his ) I couldn't believe the things I saw there....6 eggs for $2.59 ( free range my arse ) ......4 very small frozen quail for $12.00......frozen turducken for $70.00.......a very small pack of lamb about the size of a piece of bread for $20.00.....
are people really buying this stuff, or am i just way out of touch with normal people,,,,,have i been growing and raising my own food for so long that I lost track...
i admit that i avoid the grocery store and the little bit of meat that i buy comes from the butcher shop. but really.....