That is one way to cut your costs. Beg, borrow, buy, or steal a grinder, and then you could purchase whole grains, and grind them to the consistency that you need. If you buy a larger unit, you would probably break even with the first couple of tons that you grind, in comparison to buying it prepared, but if you buy a smaller unit, you might pay it off in savings with the first couple or three hundred pounds, depending on the costs of the whole grain and of the machine.