The things I like to do are:
We use handkerchiefs. I cut up old sheets (and have even gone to the fabric store in the past to buy fabric) and sew handkerchiefs- lots of them. We don't buy kleenex any more. I have so many handkerchiefs in bowls all folded up around the house that my 2 sons and husband (and myself) never run out or have to use a dirty one. It is very sanitary as I wash them on hot (which is expensive but I MUST have my boiling hot water for my very dirty clothes). My mom says when she was a girl her mom actually boiled the clothes over a fire in a giant cauldron. I use warm and cold water for the clothes that aren't very dirty (most of them).
I cut up old worn out clothes for rags and use them in the kitchen and for scrubbing the house. We don't buy paper towels any more.
I buy rice and other staples in bulk at Winco. Spices too. Then I put them in my own saved containers. We eat a lot of pasta, rice, and cheap 88 cent white bread (kept in freezer- I buy about 6 loaves at a time). I freeze my butter and buy about 12 at a time. I have frozen cheese and milk too but prefer them not frozen. The fewer trips to the grocery store, the cheaper our monthly groceries are.
I don't use coupons- but I don't tend to buy the things the coupons are for anyways.
We buy frozen meat to save money (DH about hit the ceiling when I didn't know that this was cheaper and bought some chicken drumsticks fresh once).
We buy frozen vegetables (except for tomatoes and lettuce etc.) because there is NEVER any waste. I found that if I bought corn, peas, or broccoli fresh, I would end up throwing away some of it. This is because I would forget it was there and it would go bad.
We do have a Costco membership- but if it were me I would drop it. Everything is $ 10 in there. And it leads to impulse shopping for my family. I can shop so much cheaper at the grocery store, buying small quantities that we are SURE to use up. My DH LOVES his Costco membership, and I have brought it up before, that it would save money to not have it. But he really got upset so I dropped it. I do love their pizzas and hot dogs, lol. Their pizzas are only $10. That is our favorite treat.
I make my own laundry soap with shredded soap (bits left over from other uses and also brand new Fels-Naptha bars), washing soda, and borax. I still buy some regular powdered detergent in large sizes as I don't want to ruin the septic (I have a family member who had to have his repaired after switching to just "soap" in the laundry for allergy reasons).
I buy the cheap Pine Sol knockoff which is $ 1.50 per bottle. Then I dilute it way down to scrub the house. I also use Comet and bleach diluted. I use Dawn dish liquid for scrubbing the toilets (works great!).
I split our firewood with a maul. I cut a lot of it myself with the bow saw. My FIL cuts some for me with a chainsaw in the summer (God bless him). We use a woodstove to heat the upstairs. The downstairs is my DH's choice- about how cold he wants to keep it. We run the heat pump for that.
I do spend a lot on chicken feed- I'll admit. This is the one area of my life that I just really enjoy so much. I don't even watch tv or movies- but the chickens are my joy.
Everywhere else I am so frugal. We buy our clothes at Goodwill or
Walmart mostly. Thank God I have two boys so I can recycle their clothes down to the younger one. Then I sell them at the consignment store (where I also buy some) if they are in good enough shape.
For hand soap around the house, I go to the Winco or dollar store and buy bubble bath in huge containers. Then I put it into saved hand pumps for the bathroom sink areas.
I have fake roses and lillies, etc. that I bought at Michaels a long time ago when the economy was better. I just rearrange them and put them in different vases that I have to make the room cheerier. I don't buy fresh flowers any more.
I hose out my chicken coops now once a week instead of using the deep litter method in the coops with slatted floors. This is saving me big $ in shavings!!!!
In my shed coop, I scrape the floor with a rake and treat the whole floor like a poop board instead of putting shavings in there. The edges of the shed were getting the shavings wet anyway. But it saves a lot of money too.
We buy the large cereal bags instead of boxes now. Also I bought a wafflemaker maybe a year ago. It makes very cheap breakfasts and we use it a lot.
We buy the frozen juice cylinders and mix it up in a container instead of buying juice bottles on the shelf, which we used to do. We don't buy fresh orange juice anymore (unless DH splurges on it- rare).