- Jun 21, 2010
- 47
- 1
- 22
We have a Harmon pellet stove and I love it. DH,our son and I have a 16x80 trailer house with the living room in the middle and it heats the entire house.
In the fall when it gets cool enough that we have to start burning pellets we use maybe two bags a week. In the winter about one bag a night which continues to burn through out the next day. I clean the ash box out once a week and a thorough cleaning ( vacuming around the motor,cleaning the vents ect.) once a month, sometimes more if it needs it.
Here the bags cost anything from 4.00 per bag to 6.00 a bag, depending on where we get it. We bought 2 tons last year and I think they cost us @ 200.00 per ton. A little pricey but well worth it IMO. It sure beats having to pay an arm and a leg for propaine.
In the fall when it gets cool enough that we have to start burning pellets we use maybe two bags a week. In the winter about one bag a night which continues to burn through out the next day. I clean the ash box out once a week and a thorough cleaning ( vacuming around the motor,cleaning the vents ect.) once a month, sometimes more if it needs it.
Here the bags cost anything from 4.00 per bag to 6.00 a bag, depending on where we get it. We bought 2 tons last year and I think they cost us @ 200.00 per ton. A little pricey but well worth it IMO. It sure beats having to pay an arm and a leg for propaine.